Kaloritaulukko - elintarvikkeiden sisältämät kalorit

Kaloritaulukosta selvität yleisimpien ruoka-aineiden ja elintarvikkeiden ravintosisällöt sekä kaloreiden määrän 100 g:ssa.

Kalori/rasva/hiilihydraatti/proteiini/kuitu -taulukko

Haluatko hakea ruoka-aineita laajemmin ja monipuolisemmin? Kilokalori.netin kaloritaulukosta löydät oli 4000:n ruoka-aineen kalorit ja ravintotiedot.

Ruoka-aineEnergia
(kcal)
Rasva (g)Hiilihyd. (g)Prot. (g)Kuitu (g)Prot./
energia
Aamiaismuro keskiarvo, sokeroitu3520,877,27,74,8*
Aamiaismurot, suklaakuorrutettu, keskiarvo3832,283,36,32,8*
Ahven841,7017,10*****
Ahvenet foliossa1205,10,717,70,2*****
Ananas kuorittu530,411,20,51,4
Ananas omassa liemessään49011,00,51,4
Ananas sokeriliemessä510,116,60,51,2
Ananas, tuore, punnittu kuorineen280,25,90,30,7
Ananastäysmehu590,113,40,50
Anjovis25711,49,628,90*****
Anjovispizza1927,720,59,91,6***
Ankerias36333,0017,50***
Appelsiini kuorittu430,38,90,62,1*
Appelsiini, punnittu kuorineen310,26,40,41,5
Appelsiinikeitto/kiisseli440,210,40,10,4
Appelsiinimarmeladi1950,147,00,50,8
Appelsiinimehu sisältää kalsiumia450,110,00,30
Appelsiiniriisi1206,114,81,21,4
Appelsiinitäysmehu450,110,00,30
Aprikoosi kuivattu2180,446,45,214,5*
Aprikoosi sokeriliemessä720,118,01,01,3
Aprikoosi, keskiarvo, kivetön470,110,01,11,9*
Aprikoosi, keskiarvo, punnittu kivineen440,19,41,01,8*
Aprikoosi/luumuriisipuuro870,119,91,11,4
Aprikoosikeitto/kiisseli720,116,70,61,7
Aromisuola/yrttisuola suolapitoisuus 71 %551,110,30,72,1
Asidofiluspiimä, 2,5% rasvaa, a-piimä/ab-piimä512,53,52,80***
Auringonkukansiemen58249,512,623,06,0***
Auringonkukkaöljy884100,0000
Aurinkosalaatti, majoneesikastike856,75,11,01,5
Avokado kuorittu, kivetön18719,41,12,63,4
Avokado tavallinen punnittu kuorineen ja kivineen13313,80,81,92,4*
Avokado-pestorisotto17910,417,83,52,0*
Avokadokastike guacamole15015,11,82,23,0*
Balkanmakkara balkanin /bratwursti26623,02,213,13,0***
Bambunverso110,20,71,51,4*****
Banaani kuorittu840,418,31,11,8
Banaani punnittu kuorineen560,312,30,71,2
Banaanilastu, kuivattu banaani50829,060,02,03,0
Banaanipirtelö kevytmaito, kermajäätelö592,16,92,70,2***
Basilika400,85,03,13,9****
Basilika kuivattu1774,020,514,440,5****
Bearnaisekastike40341,81,23,20,4
Blini kevytmaito1647,218,36,31,5***
Bloody mary tomaattimehuvodka850,22,50,40,9
Broileri koipi-reisi29422,7023,00****
Broileri koipi-reisi, nahkoineen20716,0016,20****
Broileri kokonainen nahkoineen ilman rasvalisää19610,8024,80*****
Broileri kokonainen, nahkoineen17511,8017,50*****
Broileri marinoitu ilman nahkaa1697,50,125,00*****
Broileri rintafilee paistettu, nahaton1636,30,127,70*****
Broileri rintafilee, nahaton1031,5023,10*****
Broileri rintaleike, nahkoineen1476,8021,50*****
Broileri rintaleike, paistettu nahkoineen21712,6025,80*****
Broileri uunissa marinoitu nahkoineen24210,70,235,80*****
Broileri öljykastikkeessa32125,6023,20****
Broileri-kasviskastike, kermainen1105,74,310,10,6****
Broileri-kasviswokki893,82,710,91,1*****
Broileri-pastakeitto papuja, paprikaa, purjoa, porkkanaa621,96,15,00,9****
Broileri-perunalaatikko, kasvirasvakerma1476,115,17,31,0***
Broileri-perunalaatikko, ruoanvalmistuskerma1396,412,96,30,8***
Broileria salaattipedillä vihanneksia, fetajuustokastike1066,63,08,61,2****
Broilerifilee hunajamarinadi1659,50,419,60*****
Broilerifilee juustotäyte1656,40,427,70*****
Broilerifilee marinoitu23613,60,628,00*****
Broilerifilee marinoitu paistettu öljyssä25419,50,419,60****
Broilerifilee uunissa1372,0030,70*****
Broilerifileesuikale, paistettu, marinoitu24617,10,523,10*****
Broilerimureke20713,74,316,00,4****
Broilerin rintafilee appelsiinikastikkeella1704,811,720,10,6*****
Broilerinleike leivitetty2219,311,823,50,8*****
Broilerinmaksakastike broilerinmaksa, sipuli904,73,97,80,3****
Broilerinuggetit friteerattu, laktoositon25916,914,712,60,7***
Broileripata tomaattia, sieniä1054,71,813,50,6*****
Broileripyttipannu, ilman kananmunaa1315,19,311,50,7****
Broileripyörykät1797,412,315,61,2****
Broilerisalaatti kasvispitoinen985,21,811,00,8*****
Broilerisuikaleet ka1224,0021,30*****
Bulgarian jogurtti rasvaa 3,9%643,93,43,00***
Canneloni sika-nautajauhelihatäyte1145,110,86,00,7***
Canneloni tonnikalatäyte1103,611,47,70,5****
Cashewpähkinä59746,326,020,03,5**
Cheddar41334,40,125,60****
Chili con carne sika-nauta1438,76,99,22,6****
Creme fraiche 15-18% rasvaa, ranskankerma17617,03,11,90
Creme fraiche 28% rasvaa, ranskankerma27728,03,02,00
Dieettivalmiste jauhe, dietta mini2961,835,034,07,8*****
Dieettivalmiste juoma, veteen, dietta mini380,24,64,41,0*****
Dieettivalmiste juoma, veteen, nutrilett370,42,85,41,7*****
Dieettivalmiste juomajauhe, nutrilett3113,723,445,114,3*****
Donitsi42322,548,56,01,3*
Donitsi, sitruunakuorrutus40718,155,34,81,0
Donitsi, suklaakuorrutus39619,050,15,52,1
Dry martini ginidrinkki21303,35,50**
Emmentaljuusto rasvaa 27-30 g, punaleima37930,0027,90****
Emmentaljuusto rasvaa 27-30 g, suurikoloinen, sinileima/gruyere37930,0027,90****
Erikoishedelmä eksoottinen, keskiarvo, mango /papaija, kuorittu530,611,00,52,0
Erikoishedelmä eksoottinen, keskiarvo, mango/papaija, kuorittu530,410,71,02,1*
Erikoiskahvijuoma, cafe au lait, makeuttamaton, täysmaitoa341,82,51,70***
Erikoiskahvijuoma, caffe latte, makeuttamaton, täysmaitoa442,43,32,20***
Erikoiskahvijuoma, cappuccino, makeuttamaton, rasvaton maito242,43,42,20****
Erikoiskahvijuoma, cappuccino, makeuttamaton, täysmaitoa80,40,50,50****
Etana861,42,016,10*****
Etikkainen maustekastike säilöntäliemi115028,116,10*****
Etikkakurkku170,13,30,71,1***
Etikkapunajuuri320,16,71,01,8**
Etikkasienisäilyke320,55,31,62,4***
Fetajuusto 25 g rasvaa, vuohenmaito, suolaliemessä29925,01,218,00****
Fetajuusto rasvaa 18 g, lehmänmaito, suolaliemessä22718,01,714,00****
Fetajuusto öljyssä32828,81,117,10***
Fetapinaattipiirakka muropohja27721,613,47,20,9**
Friteerattu banaani uppopaistettu18911,518,23,31,2*
Friteerattu kala ka21915,43,716,30,4****
Friteerattu mustekala18711,73,616,70,3****
Gefilus-piimä 1% rasvaa401,03,73,40****
Gin long drink5805,000
Gin tonic2805,000
Gluteeniton jauhoseos vehnätärkkelysvalmiste3421,276,05,53,4*
Gluteeniton näkkileipä3586,569,04,93,0
Gluteeniton vaalealeipä/sämpylä2516,744,06,22,6**
Gluteeniton wienerleipä40521,847,35,01,9
Gouda / salaneuvos rasvaa 28-30 g rasvaa 48 % kuivapainosta, keskiarvo37531,0023,50****
Gouter- / pekonimakkara talonpoikaisleike/kinkkuleikemakkara21617,05,210,80,2***
Graavilohi, mausteinen, lohicarpaccio18513,61,913,70,2****
Grahamjauho3092,260,710,69,9**
Grahamkeksi keskiarvo, välipalakeksi42712,072,26,84,4*
Grahamkorppu kevytmaito42416,457,611,06,9**
Grahamkorppu vesi40315,555,99,57,1*
Grahamleipä kevytmaito, grahamjauho2382,145,08,84,5**
Grahamleipä kevytmaito, hiivaleipä-, grahamjauho2132,239,08,54,1***
Grahamleipä vesi, hiivaleipä-, grahamjauho1931,637,07,24,1***
Grahammarjapuuro620,412,91,51,7*
Grahamnäkkileipä3002,258,610,613,0**
Grahampaahtoleipä vesi, vehnä-, grahamjauho, vehnärouhe2244,239,26,94,8**
Grahampuuro vesi340,26,71,21,1**
Grahamsämpylä kevytmaito, graham-, vehnäjauho2294,539,96,73,9**
Grahamsämpylä vesi, graham-, vehnäjauho2214,239,16,23,9**
Grahamvelli maito561,47,63,10,6***
Greippi kuorittu320,36,50,61,4*
Greippi, keskiarvo, punnittu kuorineen210,24,20,40,9*
Greippitäysmehu410,29,00,40
Grillauskastike56160,83,20,90,9
Grilli/lenkkimakkara, vähärasvainen ka16210,17,410,50,3****
Grilli/lenkkimakkara, vähärasvainen ka, grillattu17410,98,011,30,3****
Grillimakkara ka26023,03,010,90,3***
Grillimakkara uunissa27824,63,211,60,3***
Grillimakkara öljypitoinen1489,88,76,40,3***
Grillivartaat porsaanfilee ja kasvikset1548,28,811,02,0****
Guarkumivalmiste guarem0000100,0
Halva seesamsiemenvalmiste51733,734,819,08,6**
Hampurilainen, naudanlihapihvi ja vehnäsämpylä1624,719,210,51,3****
Hapanimeläkasviskastike1006,48,91,61,2*
Hapanimeläleipä piimä, vehnä-, ruisjauho2551,251,78,14,1**
Hapankaali240,23,71,12,0***
Hapankaalikeitto keskirasvainen sianliha703,73,25,90,6****
Hapankorppu2911,956,011,415,6***
Hapanlohko nauris, peruna, kerma, ruisjauhot431,55,91,11,4**
Hasselpähkinä61161,03,414,117,5*
Haudutettu kampela824,90,49,117,5*****
Hauki841,1018,30*****
Hedelmä-/marjaviili rasvaa 1 %570,98,83,30****
Hedelmä-jogurttijuoma852,911,72,70,3**
Hedelmähillo keskiarvo1400,233,20,71,8
Hedelmähyytelö hyytelösokeri840,219,50,51,1
Hedelmäjuoma nektari, hedelmäpitoisuus 50 %470,110,01,11,0*
Hedelmäkakku kuivakakku40521,945,36,23,2*
Hedelmämehu gefilus490,110,70,90,5*
Hedelmäpastilli arabikumipastilli3510,279,56,51,0*
Hedelmärahka hedelmäsalaattisäilykkeestä1599,913,63,90,4**
Hedelmäsalaatti appelsiini, banaani, omena, viinirypäle480,210,60,51,4
Hedelmäsalaatti appelsiini, persikka, banaani, omena530,212,20,61,3
Hedelmäsalaatti sokeriton, appelsiini, banaani, omena, viinirypäle430,29,30,51,4
Hedelmäsalaattisäilyke sokeriliemi850,419,20,81,1
Hedelmäsokeri405099,800
Hedelmäsose keskiarvo, teollinen lastenruoka54012,60,41,1
Hedelmätäytekakku liivatekuorrutus2025,434,43,80,7*
Herajauhe3771,378,011,90**
Herajuoma gefilus570,112,01,50**
Herkkusieni250,33,02,11,5****
Herkkusieni paistettu1139,83,62,61,8*
Herkkusieni säilyke120,30,32,12,4*****
Herkkusienikeitto503,72,51,40,6**
Herkkusienimuhennos kevytmaito15212,26,73,10,7*
Herkkusienipizza2209,522,910,51,6***
Herkkutatti220,51,03,26,0*****
Herkkutatti kokoon keitetty330,81,54,99,2*****
Herne630,49,45,13,1****
Herne kuivattu2821,048,517,910,7****
Herne-maissi-paprikakasvispakaste kasvissekoitus971,118,03,53,1**
Herne-maissi-paprikasekoitus971,118,03,53,1**
Hernekeitto keskirasvainen naudanliha922,19,88,12,2****
Hernekeitto keskirasvainen sianliha922,89,86,62,2****
Hernekeitto säilyke, laimennettu, sianliha1113,411,77,92,6****
Hernekeitto säilyke, laimentamaton, sianliha1474,515,710,53,5****
Hernemuhennos kuivatut herneet872,012,54,42,6***
Hernemuhennos tuoreet herneet932,511,95,22,6***
Hernesosekeitto vesi, valkoviini502,04,62,21,3***
Hevosenliha16510,0018,80*****
Hevosenliha savustettu21913,3025,00*****
Hiiva610,41,113,16,9*****
Hiivaleipä vesi, hiivaleipäjauho1971,736,97,83,6***
Hiivaleipävehnäjauho3152,859,412,15,5***
Hillo fruktoosilla makeutettu1410,333,50,11,8
Hillokeksi kuorrutettu keskiarvo46610,567,84,01,5
Hillopiirakka muropohja37117,947,34,91,4
Hillopiirakka piimätaikinapohja3319,356,74,11,4
Hillopiirakka pullapohja, kevytmaito2915,752,07,12,2*
Hillosipulisäilyke460,29,51,21,6**
Hirssi keitinvedessä suolaa1401,227,54,51,3**
Hirssi keitinvesi suolaton1401,227,54,51,3**
Hirssipuuro maito831,612,73,90,4***
Hirssipuuro vesi430,48,51,40,4**
Hirssisuurimo / -jauho3512,968,811,33,2**
Hirssivelli maito641,68,53,50,2***
Hirvenliha1123,0021,10*****
Hirvenliha paistettu1614,3030,20*****
Hirvenlihakastike915,12,19,20,2*****
Hirvenlihakäristys siansilavalla21816,3018,30****
Hirvenlihapyörykkä ei kermaa1748,86,117,60,6*****
Hirvenlihapyörykkä paistettu voissa20011,16,718,00,6****
Hirvenlihapyörykkä/pulla20011,06,718,10,6****
Hirvenpaisti1614,3030,20*****
Hollantilaiskastike rasva, keltuainen, vehnäj,56160,12,84,40,1
Homburgin hauki kermassa1749,83,417,40,2*****
Hummeri840,9018,80*****
Hummeri, keitetty1051,1023,50*****
Hunaja330080,80,50
Hunaja-omena-viinietikka5708,50,20
Hunajameloni kuorittu320,17,00,60,8*
Hunajameloni, punnittu kuorineen160,13,50,30,4*
Häränlihahöystö punaviinissä +ruskea kastike1376,52,914,40,5*****
Höyrymehu laimennettu, sokeriton801,60,10
Höyrymehu laimennettu, sokeroitu250,19,60,20
Höyrymehu laimentamaton2050,648,20,90
Höyrymehu laimentamaton, sokeriton3807,80,60*
Irish coffee kahvijuoma1113,45,40,40
Italianpata983,29,67,40,7****
Italiansalaatti ei majoneesia630,99,83,51,6***
Italiansalaatti majoneesikastike20418,66,72,91,1*
Itu keskiarvo, sinimailanen, mungopapu330,72,64,01,5*****
Jahti/metsästäjän/teemakkara26822,08,99,30,2**
Janssoninkiusaus1518,212,95,20,8**
Janssoninkiusaus, kasvirasvakerma1559,811,64,80,8**
Jauheliha broilerin, 6-8 % rasvaa1476,8021,50*****
Jauheliha kalkkunan, 5-6 % rasvaa1375,4022,00*****
Jauheliha kalkkunan, paistettu26717,7027,20*****
Jauheliha kalkkunan, paistettu ilman rasvaa1937,6031,00*****
Jauheliha lampaan, 14 % rasvaa20414,8017,90****
Jauheliha lampaan, paistettu34929,3022,20****
Jauheliha lampaan, paistettu ilman rasvaa28720,8025,20****
Jauheliha naudan, 17% rasvaa22817,0019,00****
Jauheliha naudan, 17% rasvaa, paistettu ilman rasvaa32023,9026,80****
Jauheliha naudan, vähärasvainen, 7 % rasvaa1387,0018,80*****
Jauheliha naudanpaisti, 5 % rasvaa1295,0020,80*****
Jauheliha naudanpaisti, paistettu ilman rasvaa1847,1029,70*****
Jauheliha sian, 16 % rasvaa21816,3018,30****
Jauheliha sika-nauta22117,0017,50****
Jauheliha sika-nauta, paistettu29923,4022,80****
Jauheliha-kasvispata ei perunaa, sika-nauta1309,13,28,81,2****
Jauheliha-kasvispata sika-nauta1277,17,97,71,0****
Jauheliha-kasvisrisotto naudanliha, 17 % rasvaa1294,615,76,01,2***
Jauheliha-pastakeitto naudanliha 17% rasvaa, kasviksia804,16,14,60,9****
Jauheliha-pastakeitto naudanpaisti, kasviksia632,06,14,90,9****
Jauheliha-pastakeitto sika-nauta, kasviksia794,16,14,30,9***
Jauheliha-perunalaatikko naudanpaisti, lihaliemi962,310,18,30,6****
Jauheliha-perunalaatikko naudanpaisti, maito972,510,47,70,6****
Jauheliha-perunalaatikko sika-nauta, maito1205,510,46,80,6***
Jauhelihaa ja spagettia keskiarvo, teollinen lastenruoka783,08,93,70,8***
Jauhelihakastike naudanliha1339,22,110,60,2****
Jauhelihakastike naudanpaisti813,02,411,00,4*****
Jauhelihakastike sika-nauta1349,92,49,00,4****
Jauhelihakasvisrisotto perusrisotto + sika-nauta1134,113,95,01,1***
Jauhelihakeitto keittojuurekset, peruna, sika-nauta633,44,13,80,8****
Jauhelihakeitto naudanliha613,14,33,90,8****
Jauhelihakeitto naudanpaisti440,84,24,70,8*****
Jauhelihamakaronimuhennos sika-nauta1295,712,47,00,8***
Jauhelihamuhennos naudanpaisti1186,56,08,80,3****
Jauhelihamuhennos sika-nauta, kevytmaito15010,66,07,60,3***
Jauhelihamunakas sika-nauta17413,70,712,30,2****
Jauhelihaperunasoselaatikko sika-nauta1174,911,86,00,7***
Jauhelihapihvi broileri20012,35,616,90,5****
Jauhelihapihvi kalkkuna19311,35,617,30,5****
Jauhelihapihvi lampaanliha23817,75,614,50,5****
Jauhelihapihvi naudanpaisti, munaton1728,75,623,60*****
Jauhelihapihvi sianliha24818,75,614,70,6****
Jauhelihapihvi sika-nauta25119,35,514,30,5****
Jauhelihapihvi sika-nauta, munaton29324,35,519,10,5****
Jauhelihapizza hiivataikina, sika-nauta20010,116,410,81,3***
Jauhelihapizza naudanpaisti2128,619,214,21,2****
Jauhemaksakastike1004,94,19,80,3*****
Jauhemaksapihvi maksa, peruna, sipuli1526,711,411,00,7****
Jogurtti maustamaton, n, 2,5 % rasvaa542,53,43,20****
Jogurtti maustettu hillolla, rasvaa 4 %1054,014,03,10**
Jogurtti rasvaton, vähälaktoosinen, gefilus, maustamaton340,15,03,10****
Jogurtti, juotava, marja/hedelmä, rasvaa 0,1 g460,18,22,80****
Jogurttirusina / jogurttihedelmä kuorrutettu kuivattu hedelmä38717,048,08,45,3*
Joulutorttu luumutäyte45629,343,44,62,5
Juurespatee porkkana, lanttu, peruna1359,38,74,01,3**
Juuressosekeitto kasvirasvakerma281,13,80,60,7*
Juuressosekeitto vesi200,14,00,50,8**
Juuressurvos kevytmaito613,45,91,51,9**
Juuriselleri260,24,61,33,1***
Juuriselleri-omenasalaatti, waldorfin salaatti, majoneesikastike846,45,21,12,2
Juusto keskiarvo35027,70,325,00****
Juusto, sisältää kasvirasvaa33928,0022,50****
Juusto-kasviskeitto351,92,22,11,2****
Juustofondue25117,01,217,61,2****
Juustoiset herkkusienet tuorejuusto-, pekonitäyte17815,83,45,41,5**
Juustokakku makea33216,136,89,40,6**
Juustokeitto kasvisliemi, juusto, vehnäjauhot866,72,14,50,1***
Juustokohokas kevytmaito, vehnäjauho, muna25319,48,611,30,3***
Juustomunakas23118,60,216,10****
Juustonaksu54433,053,09,02,0*
Juustontyyppinen kasvirasvavalmiste, rasvaa 25-30g hyvää sinulle/kumina35930,00,222,80****
Juustopiirakka muropohja, homejuusto38227,921,711,21,0**
Juustoröstiperuna1849,917,26,21,1**
Juustosalaatti kermaviilikastike1249,62,07,20,8****
Juustosarvi hiivataikina2638,435,311,01,9***
Juustosilakat tuorejuusto20218,70,67,10,7**
Juustosämpylä kuorrutettu juustolla3018,745,110,02,3**
Jänis1305,0021,10*****
Jänis grillattu/paistettu21410,8029,30*****
Jäätelö rasvaton1070,418,36,70,7****
Jäätelö sokeriton, keinotekoisesti makeutettu1556,617,06,90***
Jäätelöpuikko kasvirasvajäätelö, suklaakuorrute17510,218,03,40,1*
Jäätelöpuikko kermajäätelö, suklaakuorrute, ka26015,127,14,30,1*
Jäätelöpuikko kermajäätelö, suklainen, ka33623,327,04,90,3*
Jäätelötuutti kasvirasvajäätelö2069,127,33,50,5*
Jäätelötuutti kermajäätelö22111,624,94,10,6*
Jäävuorisalaatti rapea, amerikansalaatti100,21,01,11,2*****
Jäävuorisalaatti-porkkana-kesäkurpitsasalaatti170,32,60,81,5***
Kaakaojauhe36927,012,020,030,4***
Kaakaojauhe sokeroitu4239,577,85,70,8
Kaakaojuoma kylmä, kevytmaito552,35,03,50,9****
Kaakaojuoma kylmä, rasvaton maito460,47,13,10,9****
Kaakaojuoma sokeriton, kevytmaito542,25,03,40,8****
Kaakaojuoma sokeroitu, kevytmaito712,19,63,30,8***
Kaali-ananassalaatti320,27,41,01,8**
Kaali-herne-maissi-paprikasalaatti470,67,72,12,5***
Kaali-kurkku-purjosalaatti190,22,81,11,8****
Kaali-kurpitsasalaatti390,27,51,02,0**
Kaali-omena-maustekurkkusalaatti240,24,00,92,0***
Kaali-perunakeitto ei lihaa180,23,40,60,7**
Kaali-porkkana-appelsiinisalaatti270,24,80,82,2**
Kaali-porkkana-jauhelihalaatikko naudanpaisti794,33,56,01,7****
Kaali-porkkana-jauhelihalaatikko sika-nauta1078,03,74,71,8***
Kaali-punajuurisalaatti290,25,21,12,3***
Kaali-puolukkasalaatti270,34,41,02,2***
Kaalikeitto ei perunaa, keskirasvainen nauta472,11,65,11,0*****
Kaalikeitto ei perunaa, naudan paisti350,71,55,30,9*****
Kaalikeitto perunaa, keskirasvainen nauta502,33,14,00,7****
Kaalikeitto ruskistettu kaali, ei lihaa453,42,40,81,1*
Kaalikääryle naudan paisti1399,58,44,51,8**
Kaalikääryle sika-nauta15811,37,45,91,8***
Kaalilaatikko naudanpaisti1214,911,76,91,5****
Kaalilaatikko sika-nauta1468,211,76,01,5***
Kaalipata jauhelihasta riisi, sika-nauta1097,85,14,51,1***
Kaalipata jauhelihasta sika-nauta966,16,13,91,2***
Kaalipihvi/pyörykkä ei lihaa15511,010,13,52,0*
Kaalipiirakka voitaikina19313,315,12,72,2*
Kahvijuoma, keskiarvo193000,30
Kakun mokkakuorrutus38012,863,91,72,4
Kala grillattu/hiillostettu/pariloitu1547,0022,70*****
Kala keitetty1305,9019,20*****
Kala keskiarvo18010,8020,80*****
Kala keskiarvo, silakka/muikku/ahven/hauki1175,3017,30*****
Kala savustettu, keskiarvo, rasvainen19815,4017,30****
Kala savustettu, keskiarvo, vähärasvainen1054,2016,70*****
Kala-kasvispaistos sei, sekavihannekset, sulatejuusto, maito984,82,810,60,5*****
Kala-kasvispaistos tuore kala, maito, sekavihannekset, muna1267,13,212,30,5*****
Kala-kasvisruukku653,71,66,20,9*****
Kala-kasvissose keskiarvo, teollinen lastenruoka793,39,03,30,9***
Kala-kasvissose kotitekoinen lastenruoka, suolaton460,26,34,20,8****
Kala-kookosmaitokeitto663,22,86,40,4*****
Kala-makaronilaatikko1044,17,88,70,4****
Kala-perunapaistos munamaito973,19,47,50,5****
Kala-perunapata691,96,26,70,5*****
Kala-pinaattivuoka kevytmaito954,43,110,80,3*****
Kala-riisilaatikko munamaito, kermaa19910,713,211,70,5****
Kala-riisipiirakka muropohja36326,024,18,61,1*
Kala-vihanneskeitto kala, peruna, keittojuurekset, veteen461,33,84,60,5*****
Kalahampurilainen32421,919,112,81,0***
Kalakeitto ei maitoa552,24,14,70,3****
Kalakeitto pakasteseiti, kevytmaito601,55,85,60,3*****
Kalakeitto tuore kala, maito712,65,95,60,3****
Kalakukko22810,220,213,65,1****
Kalaliemi laimennettu2280,20,300
Kalaliemikuutio30314,034,010,01,1**
Kalamuhennos kevytmaito1256,65,810,50,3****
Kalamureke ei kermaa1578,15,815,10,2*****
Kalamureke kermainen1559,73,512,80,2****
Kalapasteija tonnikala-, savukala-, lohipasteija, piirakka32719,130,98,11,3**
Kalapiirakka muropohja, kermaviiliä23516,912,38,50,6**
Kalapuikko leivitetty32316,928,913,91,8***
Kalapuikko leivitetty27610,031,215,01,9***
Kalapyörykkä keitetty1556,36,717,70,5*****
Kalapyörykkä paistettu1869,66,818,00,5*****
Kalarisotto perusrisotto sisältää kalaa1325,313,47,41,1***
Kalja kotiolut901,80,30**
Kalja- / mämmimallas2851,658,38,316,5**
Kalkkuna1967,7031,40*****
Kalkkuna nahkoineen1375,4022,00*****
Kalkkuna-kasviswokki692,13,98,31,4*****
Kalkkunaleikkele1463,0029,40*****
Kalkkunan rintafilee1242,2025,60*****
Kalkkunan rintafilee paistettu1887,1030,80*****
Kalkkunan rintafilee uunissa paistettu1773,1036,70*****
Kampela964,0015,00*****
Kana18812,0020,30*****
Kana keitetty26917,1028,90*****
Kana-kasviskastike kiinalainen hapanimelä1529,12,914,20,3*****
Kana-kasvispata porkkanaa, sieniä, ei perunaa1468,63,513,40,9****
Kana-kasvisrisotto perusrisotto sisältää kanaa1717,614,410,91,0****
Kana-kasvissose keskiarvo, teollinen lastenruoka692,78,33,00,8***
Kana-vihanneskeitto perunaa, kasviksia874,53,68,00,4****
Kanahampurilainen29119,020,79,41,2**
Kanakeitto kasviksia956,10,99,20,2*****
Kanaliemikuutio, sisältää vehnää32326,014,09,01,0**
Kananliha suolaton1988,6030,00*****
Kananmuna kuorineen punnittu1269,00,311,00****
Kananmuna keitetty14310,30,312,50****
Kananmuna kuoreton14310,30,312,50****
Kananmunan keltuainen 34% kananmunan massasta28525,00,215,50***
Kananmunan valkuainen 66% kananmunan massasta420,10,49,80*****
Kanapyörykkä/broileripyörykkä21212,07,817,90,6****
Kanasalaatti riisi, herne, maustekurkku, purjo1083,312,07,31,3****
Kanaviillokki1248,21,211,61,3*****
Kangasrousku190,51,52,12,0*****
Kani1638,7021,10*****
Kani grillattu/paistettu26015,9029,30*****
Kantarelli240,53,01,81,9****
Karamellikastike38320,047,03,50
Karjalanpaisti nauta, keskirasvainen sika1196,8014,40*****
Karjalanpaisti nauta, sika, maksa, munuainen, sydän1236,80,215,20*****
Karjalanpiirakka perinteinen, voideltu voilla1574,524,24,62,6**
Karjalanpiirakka perinteinen, voideltu, riisi, ruisvehnäkuori1413,223,64,12,1**
Karjalanpiirakka teollinen, tumma, laktoositon2095,135,94,53,2*
Karjalanpiirakka, vehnäkuori2248,034,06,21,1**
Karpalo220,73,50,43,3*
Karpalokeitto/kiisseli700,116,80,40,7
Karviainen290,45,40,93,4**
Kasslerpaisti / piknikpaisti marinoitu17211,00,517,93,4*****
Kasslerpaisti uunissa24615,70,725,53,4*****
Kastanja1822,236,63,46,8*
Kasvirasvajäätelö1599,216,13,10*
Kasvirasvalevite 28%26328,00,52,00
Kasvirasvalevite 35 becel pro-activ31935,02,00,10
Kasvirasvalevite kevyt benecol 32 % kasvistanolia 8%29732,00,72,00
Kasvirasvalevite, flora 70, laktoositon61970,0000
Kasvirasvalevite, flora 70, normaalisuolainen62570,00,41,00
Kasvirasvalevite, sisältää stanolia/sterolia, rasvaa alle 40% ka34738,01,61,20
Kasvirasvasekoite 15% rasvaa14615,01,71,60
Kasvis-kookosmaitokeitto916,95,71,50,8*
Kasvis-sienipiirakka juustokuorrute28321,915,26,52,0*
Kasvisgratiini kermainen1047,63,45,02,0***
Kasvishampurilainen22514,519,14,31,7*
Kasvishernekeitto640,410,83,92,5****
Kasviskastike suurustamaton, tomaattia, juureksia321,73,20,81,3**
Kasvislaatikko peruna, keittojuurekset, kevytmaito802,310,83,61,3***
Kasvislasagne1145,312,04,31,3***
Kasvisliemi laimennettu60,50,30,21,3**
Kasvisliemikuutio30123,513,59,51,6**
Kasvismakkara, soijapitoinen23916,08,016,03,0****
Kasvisminestronekeitto381,64,41,31,2**
Kasvispaistos kasviksia ja juustoa, muropohja27219,914,48,92,5**
Kasvispihvi/pyörykkä1326,014,84,12,6**
Kasvispihvi/pyörykkä, porkkana, kaali, sipuli, peruna, selleri, palsternakka1537,115,16,52,2***
Kasvispizza sieni, sipuli, paprika, oliivi1727,517,78,21,9***
Kasvispyttipannu sieniä602,67,41,61,8**
Kasvisrisotto741,413,41,71,1*
Kasvissosekeitto herne-porkkana-maissi, kasvirasvakerma491,46,81,91,7***
Kasvissosekeitto maito290,54,81,01,1**
Kasvistuoremehu330,26,80,60*
Kasvisvoileipäkakku1819,916,66,42,3**
Kateenkorvamuhennos16812,14,49,70,1****
Katkarapu711,10,714,40*****
Katkarapu-porkkanakeitto, kasvirasvakerma452,92,12,30,9***
Katkarapukastike kermainen14411,22,97,20,4***
Katkarapukeitto suurustettu543,71,53,50,4****
Katkarapusalaatti kasvispitoinen, kermaviilikastike634,31,64,50,8****
Katkarapusalaatti katkarapu, muna, lehtisalaatti1005,20,512,90,8*****
Kaurahedelmäpuuro740,715,51,11,6*
Kaurahiutale3557,357,014,510,0***
Kaurajuoma maidoton, oat drink501,58,01,21,0*
Kauralastu40819,850,27,32,8*
Kauraleipä kevytmaito, vehnäjauho, kaurahiutale2281,844,18,12,7**
Kauraleipä vesi2221,942,97,53,6**
Kauralese3267,745,618,017,5***
Kauraluumukeitto340,55,91,20,5**
Kauramakaroni1031,118,83,21,8**
Kauramakaroni keitinvedessä öljyä891,415,62,61,5**
Kauramakaroni, sisältää vehnää ja kauraa3543,864,811,06,2**
Kaurapaahtoleipä, vesi, vehnäjauho, kaurahiutale2353,243,37,63,8**
Kaurapuuro maito802,110,94,11,3***
Kaurapuuro vesi450,97,21,81,3***
Kaurapuuro, sisältää kauraleseitä440,96,81,91,5***
Kaurasämpylä kevytmaito, hiivaleipäjauho, kaurahiutale2558,236,48,34,0**
Kaurasämpylä vesi, hiivaleipäjauho, kaurahiutale2477,935,97,74,1**
Kauravelli maito491,55,63,00,3****
Kauravelli vesi90,21,50,40,3***
Kebabliha21813,2024,90*****
Keitetty vehnärouhe keitinvesi suolaton1110,921,24,24,0***
Keitinpiirakka riisiä ja munaa, ruiskuori24417,119,13,73,1*
Keittojuuressekoitus porkkana, lanttu, juuriselleri, purjo280,25,41,12,9***
Keittokinkku1074,5016,42,9*****
Keksi fruktoosilla makeutettu, keskiarvo44115,071,05,00,5
Keksi keskiarvo45015,069,98,12,0*
Keksi sokeriton, makea45517,066,98,14,3*
Kerma , rasvaa 38 %, kuohukerma35638,02,91,90
Kerma 38% rasvaa, vispikerma, vähälaktoosinen, iskukuumennettu36338,02,71,90
Kermajuusto rasvaa 30g, turunmaa/oltermanni/korsholm/masurkka37432,0022,30****
Kermajäätelö19212,017,33,90*
Kermajäätelö >12% rasvaa, keskiarvo20914,216,73,90*
Kermakastike salaatinkastike34334,67,12,00,1
Kermalikööri 15-17 til% alkoholia29914,820,900
Kermaperuna20115,811,72,90,8*
Kermaperuna kahvikerma1205,314,13,21,0**
Kermaperuna kasvirasvakerma1084,513,42,91,0**
Kermatäytekakku27813,834,34,00,6*
Kermavaahto sokeroitu, kotitekoinen35935,69,01,80
Kermavaahto vähälaktoosinen, sokeroitu36535,68,81,80
Kermavanukas rasvainen munaton1829,321,43,10,3*
Kermaviili 10-12% rasvaa13212,03,22,60*
Kermaviili vähälaktoosinen, 10-12% rasvaa13612,04,02,60*
Kermaviilikastike15111,210,02,40*
Kermaviilikastike sinappinen12911,04,52,80,3*
Kerroshampurilainen25015,413,414,60,7****
Kesäkeitto360,85,51,50,7***
Kesäkeitto uudesta perunasta410,57,01,91,2***
Kesäkurpitsa täytetty, jauheliha, paprika, tomaatti835,83,34,21,1***
Kesäkurpitsa täytetty, kasvikset, riisi926,33,84,81,9***
Kesäkurpitsa täytetty, soija, riisi793,78,03,11,3***
Kesäkurpitsa zucchini170,42,50,60,7**
Kevytkerma 10% rasvaa, vähälaktoosinen13210,04,53,10*
Kevytlevite 14 % rasvaa18114,04,010,00***
Kevytmaito 1,5% rasvaa461,54,83,00****
Kevytmaito 1,5% rasvaa, vähälaktoosinen451,54,83,00****
Kevytviili 2 % rasvaa492,53,62,90****
Kevytviili vähälaktoosinen582,33,32,90***
Kevätkääryle jauhelihatäyte1599,711,46,70,6***
Kevätkääryle kasvistäyte1085,911,42,31,1*
Kieli naudan20215,00,416,70****
Kieli naudan, keitetty28921,40,623,90****
Kiinankaali180,32,31,60,9****
Kiinankaali-ananassalaatti310,28,01,11,0**
Kiinankaali-herne-maissi-paprikasalaatti430,67,02,31,8***
Kiinankaali-kurkku-tomaattisalaatti160,22,50,81,0***
Kiinankaali-kurkku-tomaattisalaatti kotitekoinen ranskalainen kastike584,63,40,70,9
Kiinankaali-kurkku-tomaattisalaatti ranskalainen kastike584,43,70,80,9
Kiinankaali-sipulisalaatti210,33,11,51,2****
Kiivi kuorittu420,67,102,7
Kiivi, keskiarvo, punnittu kuorineen380,66,502,5
Kikherne suolattomassa vedessä, kahviherne1232,017,68,45,0****
Kikherne-perunapata892,313,03,52,4***
Kikhernepyörykkä, falafel, uppopaistettu1234,214,46,53,9***
Kinkku-ananaspizza1978,319,911,41,2****
Kinkku-perunalaatikko, kasvirasvakerma1368,510,24,40,8**
Kinkku-perunalaatikko, ruoanvalmistuskerma1146,58,64,50,6***
Kinkku-sienipizza2179,519,912,71,3****
Kinkkukastike17413,33,710,00,8****
Kinkkuleikkele vähärasvainen1423,10,328,00,8*****
Kinkkumakkara19114,22,513,50,1****
Kinkkumunakas16912,50,214,20,1****
Kinkkupiirakka muropohja38027,920,711,71,3**
Kinkkurisotto jambalaya (kinkku, katkarapu, meetvursti)1315,214,16,71,3***
Kinkkusalaatti kasvispitoinen541,64,75,00,8****
Kinuskikastike43622,956,60,90
Kinuskitäytekakku24710,434,83,30,4
Kirjolohi kokonainen25923,42,710,20,2***
Kirjolohi kokonainen, keskiarvo19618,308,40***
Kirjolohi meri, filee16511,0016,80*****
Kirjolohi paistettu29026,04,710,00,3**
Kirjolohi tuoresuolattu1629,01,019,20*****
Kirjolohifilee16511,0016,80*****
Kirjolohifilee kasvirasvakerma20713,92,218,40,1****
Kirjolohifilee kermainen21514,42,518,50,1****
Kirjolohifilee kylmäsavustettu17411,6017,60*****
Kirjolohifilee tuoresuolattu16410,32,015,80*****
Kirjolohifilee uunissa paistettu23415,54,319,60,3****
Kirjolohikeitto maito926,05,93,50,3***
Kirjolohikiusaus fileestä1367,610,65,10,8***
Kirjolohivoileipäkakku20411,016,39,92,4***
Kirnupiimä 0,3% rasvaa290,52,03,40*****
Kirsikka kivetön520,111,80,91,5*
Kirsikka, tavallinen, punnittu kivineen480,110,70,81,4*
Kivennäisvesi mineraalivesi00000
Kivennäisvesi vähänatriuminen00000
Kokkelipiimä 1,5% rasvaa631,73,67,50*****
Kolajuoma ka45010,97,50*****
Kolajuoma light4500,10,10
Konjakki/rommi/viski/gini 40 til% alkoholia23100,500
Kookoshiutale65164,56,48,116,3
Kookosmaito20821,32,82,00
Kookospikkuleipä49827,652,08,56,4*
Kookosrasva 100 %88799,900,80
Korppujauho3915,074,910,55,3**
Korvapuusti leipomo, veteen31212,443,66,21,9*
Korvapuusti runsasrasvainen, kevytmaito32212,744,66,91,9*
Korvasieni230,52,71,81,9****
Korvasieni keitetty300,73,52,42,5****
Korvasienikeitto kermainen12210,04,41,80,6*
Kotijuusto rasvaa 9-14g, maalaisjuusto1799,04,320,20*****
Kova pienikoloinen juusto, rasvaa 24-27g edam, rasvaa 40 % kuivapainosta34125,7026,50****
Kreemitäytekakku34120,335,84,00,6
Kreikkalainen salaatti ei kastiketta544,01,92,51,3***
Kreikkalainen salaatti fetajuustosalaatti, öljykastike817,01,92,41,3**
Kruskapuuro rouhepuuro720,514,71,72,6*
Ksylitolipurukumi1800002,4
Kuha720,7016,20*****
Kuivakakku, mausteinen, kermainen37317,049,35,51,0*
Kukkakaali200,32,21,82,3****
Kukkakaali keitinvedessä suolaa190,32,21,82,3*****
Kukkakaali keitinvesi suolaton200,32,21,82,3****
Kukkakaali kuorrutettu, kevytmaito925,94,94,81,4***
Kukkakaalimuhennos753,57,53,01,5***
Kukkakaalisosekeitto kerma523,92,41,51,1**
Kuorrutuskastike maitoa ja juustoa, esim, kasviksille21414,89,710,60,3***
Kurkku100,11,40,60,7****
Kurkkukeitto, kylmä372,81,51,30,3**
Kurkkupastilli ksylitolilla makeutettu2330,88,01,10
Kurkkupastilli ksylitolilla makeutettu, c-vitaminoitu2330,88,01,10
Kurkkusalaatti kurkkupikkelssi, kurkkurelissi1250,129,90,51,0
Kurpitsa120,12,00,72,0****
Kurpitsamuhennos703,47,42,41,3**
Kurpitsasalaatti pikkelssi740,217,00,71,7
Kuskus3361,170,010,23,5**
Kuskus keitetty1823,931,74,61,6**
Kutunjuusto rasvaa 20-25g, kova juusto32029,03,612,00***
Kutunmaito vuohenmaito663,94,53,20***
Kyssäkaali kaalirapi240,24,21,31,9***
Kyssäkaalimuhennos773,58,62,71,3**
Kääretorttu gluteeniton2484,445,45,91,0*
Kääretorttu vaalea2603,351,25,41,0*
Kääretortun/täytekakun pohja sokeriton22310,716,515,10,8****
Kääretortun/täytekakun pohja tumma, makea44323,849,37,82,9*
Köyhät ritarit kevytmaito, ei kermaa, ei hilloa24313,923,46,01,0**
Lahna1064,0017,30*****
Lahna savustettu1144,9017,30*****
Lakritsi3775,277,04,41,4
Lammas-kaalipata1248,62,68,90,9****
Lammaspaisti26917,9027,20*****
Lampaankyljys leivitetty33424,911,016,90,8***
Lampaanliha rasvainen23419,0016,30****
Lampaanliha vähärasvainen18312,0019,00*****
Lampaanliha vähärasvainen, keitetty26217,1027,20*****
Lampaanliharulla täytetty, purjo, persilja18712,61,317,10,3****
Lampaanpaisti18812,5019,10*****
Lampaanpihvi25518,4022,70****
Lanttu250,34,61,01,8***
Lanttu haudutettu816,44,81,11,9
Lanttu keitinvedessä suolaa250,34,51,01,8***
Lanttu-ananassalaatti raaste330,28,20,81,6*
Lanttu-appelsiini-rusinasalaatti raaste520,310,61,02,5*
Lanttu-rusinasalaatti raaste500,310,11,22,6*
Lanttukukko ruiskuori1645,123,35,96,1**
Lanttulaatikko kevytmaito864,98,32,11,7*
Lanttupiirakka lanttusurvos, ruiskuori1160,822,93,85,0**
Lanttusurvos421,75,61,31,9**
Lasagne naudanliha1748,514,69,61,0***
Lasagne naudanpaisti1445,813,49,20,9****
Lasagne sika-nauta1607,913,48,60,9***
Laskiaispulla hillo + mantelimassa32410,449,37,72,0*
Lauantaimakkara21116,08,09,30,2***
Lehtikaali250,63,43,42,0*****
Lehtisalaatti ruukkusalaatti, lollo rosso120,21,21,11,0****
Lehtisalaatti-kurkku-tomaattisalaatti150,22,30,71,0***
Lehtisalaatti-kurkku-tomaattisalaatti kotitekoinen ranskalainen kastike574,63,20,60,9
Lehtisalaatti-kurkku-tomaattisalaatti ranskalainen kastike665,33,80,60,9
Lehtiselleri110,21,11,11,0*****
Leipäjuusto vähälaktoosinen30921,03,027,40****
Leipäjuusto/juustoleipä, rasvaa 17-23g30721,02,527,40****
Leipäpuuro640,214,31,01,1*
Leivinjauhe175037,85,20,5**
Leivontamargariini 80% juokseva ka70980,000,40
Lenkkimakkara grillattu25519,211,29,90,2***
Lenkkimakkara ka22917,310,18,90,1***
Lenkkimakkara keitetty22917,310,18,90,1***
Lenkkimakkara vähäsuolainen21417,310,18,90,1***
Liha-kasviskastike kiinalainen hapanimelä16310,73,612,60,5****
Liha-kasvispata perunaa1226,46,29,50,7****
Liha-makaronilaatikko naudanliha1135,48,87,30,5****
Liha-makaronilaatikko naudanliha, lihaliemi1206,57,38,20,4****
Liha-makaronilaatikko naudanpaisti902,58,87,80,5****
Liha-makaronilaatikko naudanpaisti, lihaliemi943,27,38,80,4*****
Liha-makaronilaatikko sika-nauta1125,48,87,00,5****
Liha-makaronilaatikko sika-nauta, lihaliemi1256,87,18,90,4****
Liha-makaronilaatikko teollinen932,88,87,90,5****
Liha-makaronilaatikko tumma makaroni, naudanpaisti942,79,18,00,8****
Liha-makaronilaatikko tumma makaroni, sika-nauta1165,69,17,20,8****
Liha-makaronilaatikko vähärasvainen naudanliha, munaton1064,47,78,70,4****
Liha-riisipasteija33621,827,18,11,2*
Liha-sienimureke18511,88,111,51,1****
Lihahyytelö955,0012,41,1*****
Lihahyytelö kotitekoinen904,3012,90*****
Lihakeitto naudanlapa511,53,75,40,5*****
Lihakeitto naudanpaisti320,34,32,80,6****
Lihakeitto sianliha714,03,74,90,5****
Lihakukko27715,421,712,85,4***
Lihakääryle vähärasvainen, saunapalvikinkkua1465,221,724,65,4*****
Lihaliemi laimennettu340,63,04,05,4*****
Lihaliemijauhe/tiiviste1323,015,011,01,0****
Lihaliemijauhe/tiiviste vähäsuolainen2097,06,330,01,0*****
Lihamureke naudanpaisti, kerma1727,07,019,60,6*****
Lihamureke naudanpaisti, vesi1414,26,419,30,6*****
Lihamureke sekavihannestäyte, sika-nauta, kerma22015,36,514,01,0****
Lihamurekekääryle luumutäyte, sika-nauta24213,615,114,61,8****
Lihapata naudanpaisti, lihaliemi, porkkana1166,32,212,60,4*****
Lihapiirakka soijapitoinen33721,725,89,81,8**
Lihapulla naudanliha, uunissa paistettu24315,96,618,40,6****
Lihapulla naudanpaisti, paistettu1818,16,920,00,5*****
Lihapulla sika-nauta, paistettu26419,46,316,40,6****
Lihapulla sika-nauta, uunissa paistettu23815,96,617,20,6****
Lihapulla/pihvi naudanpaisti, uunissa1726,47,120,90,6*****
Lihapyörykkä naudanpaisti, uunissa paistettu1474,16,620,60,6*****
Lihapyörykkä teollinen29615,115,024,81,1****
Lihastroganoff1115,52,912,20,4*****
Lihavoileipäkakku sekahiivaleipä31120,919,311,82,9***
Liivate3490,1085,60*****
Likööri 20-30 til% alkoholia286032,800
Limonadi3709,100
Limonadi osittain keinotekoisesti makeutettu1303,00,20*
Limonadi sokeriton, light00000
Lindströminpihvi17111,87,29,01,0***
Lindströminpihvi naudanpaisti1335,49,211,71,2****
Linssi vihreä/ruskea2931,045,724,48,9****
Linssikeitto661,78,54,01,8****
Lipeäkala850,8019,20*****
Lohi kokonainen19513,5018,70*****
Lohi tuoresuolattu1809,2024,20*****
Lohi öljyssä28122,8019,60****
Lohifilee19513,5018,70*****
Lohikeitto maito924,85,96,10,3****
Lohilasagne1296,710,16,81,0***
Lohkoperuna1576,521,92,31,2*
Luomukevytmaito 1,5% rasvaa, ei lisätty d-vitamiinia461,54,83,00****
Luonnonjogurtti asidofilus, vähälaktoosinen, rasva 2,5 %492,04,83,00****
Luonnonriisi riisi-villiriisiseos, keitinvedessä suolaa1280,328,52,43,0*
Luumu kivetön440,38,40,81,7*
Luumu kivetön, kuivattu2610,955,74,28,6*
Luumu, tumma, punnittu kivineen400,37,70,81,6*
Luumu, tumma, punnittu kivineen, kuivattu2160,746,23,57,1*
Luumu-riisikeitto760,117,50,61,0
Luumukaurapuuro770,914,72,01,9**
Luumukeitto/kiisseli920,220,31,22,4
Luumukermahyytelö24015,722,42,01,5
Luumukohokas1400,729,43,01,7*
Luumuriisijälkiruoka1837,825,72,02,0
Luumuvanukas1494,122,84,71,2**
Lämminsavukylki rasvainen44941,3020,70***
Maa-artisokka400,28,21,34,0**
Maa-artisokkakeitto kerma573,64,81,11,7*
Maapähkinä53543,012,525,615,8***
Made680,5015,70*****
Mademuhennos944,11,612,30,2*****
Maissi3616,761,512,79,2**
Maissi jyvät1372,425,62,83,7*
Maissi, grillattu1134,316,61,82,4*
Maissihiutale corn flakes3640,880,17,72,7*
Maissijauho karkea3011,263,67,99,2**
Maissikiisseli872,411,84,30,5***
Maissilastu tacokuori47622,660,47,66,9*
Maissinjyvät keitetyt1302,324,32,73,5*
Maissintähkä, kokonainen821,415,41,72,2*
Maissintähkä, kokonainen, suolattomassa vedessä781,414,61,62,1*
Maissitärkkelys3560,686,00,40
Maissivanukas kevytmaito1778,318,46,90,9***
Maissiöljy88399,9000
Maito kalsium, rasvaton3705,13,80*****
Maitojauhe rasvaton3561,052,932,40****
Maitojäätelö1497,017,94,20**
Maitokastike jauhosuurus681,78,83,80,2***
Maitokastike kevytmaito, rasva-jauhosuurus1217,79,23,70,2**
Maitokastike kevytmaito, voi, rasva-jauhosuurus975,28,73,80,2***
Maitokastike kevytmaito, öljy, rasva-jauhosuurus965,08,83,80,2***
Maitokiisseli kevytmaito, kananmuna922,313,63,80***
Maitokiisseli sokeriton692,28,43,70***
Maitoperuna kevytmaito1198,58,81,90,5*
Maitosuklaa53633,050,010,10,5*
Maitosuklaavanukas keskiarvo1414,021,44,60,6**
Majoneesi 27-33% rasvaa29630,06,01,50,6
Majoneesi kotitekoinen73781,80,23,00,6
Majoneesi runsasrasvainen, hampurilaiskastike54560,02,11,50
Majoneesi vähärasvainen 15 % rasvaa16615,55,41,50
Majoneesisalaatti keskiarvo, kastikkeellinen15513,17,81,61,1
Makaroni keitinvedessä suolaa930,319,33,01,0**
Makaroni keitinvedessä öljyä970,819,33,01,0**
Makaroni tumma3103,059,410,45,9**
Makaroni tumma, nauhamakaroni, keitinvedessä suolaa1051,020,23,52,0**
Makaroni tumma, nauhamakaroni, suolaton keitinvesi1071,020,53,62,0**
Makaroni, pasta3211,166,410,23,4**
Makaronilaatikko kevytmaito, ei lihaa1022,813,94,90,6***
Makaronilaatikko lihaton/lihainen keskiarvo, sika-nauta1053,612,35,50,6***
Makaronipuuro maito821,313,53,80,5***
Makaronivelli maito561,37,63,10,2***
Makeinen karamelli353087,000
Makeinen sokeriton12900034,0
Makeutusaine aspartaami, jauhe406097,03,00
Makeutusaine sakariini00000
Makkara-kasvisrisotto perusrisotto sisältää lenkkimakkaraa1336,015,34,41,0**
Makkara-perunasoselaatikko lenkkimakkara1245,214,84,10,8**
Makkarakastike lenkkimakkara1339,57,44,50,3**
Makkarakeitto633,26,12,30,5**
Makkarakeitto kevytnakista582,45,43,40,5****
Makkaramunakas lenkkimakkara20516,23,611,70,5****
Makkarapata lihaliemi, lenkkimakkara, peruna, sekavihannekset1105,610,14,71,0***
Makkarasalaatti meetvursti, makaroni, kasvikset14610,43,99,30,5****
Makrilli savustettu tai veteen säilötty20215,50,515,60****
Maksa1895,95,727,90*****
Maksa broilerin1264,03,418,90*****
Maksa keskiarvo1324,14,019,50*****
Maksa naudan1323,75,818,40*****
Maksa poron1193,3022,00*****
Maksa-porkkana-stroganoff1188,04,96,60,9***
Maksakastike1257,24,610,10,3****
Maksalaatikko keskiarvo1414,518,76,00,6***
Maksalaatikko kotitekoinen ka1102,815,15,90,6***
Maksalaatikko ohraryynit, rasvaton maito1184,214,15,71,3***
Maksalaatikko teollinen1414,518,76,00,6***
Maksamakkara22319,02,211,30***
Maksapaisti2068,25,627,40*****
Maksapasteija28424,16,111,30***
Maksapasteija/patee19011,96,513,40,2****
Maksapata maksa, peruna914,35,17,70,3****
Maksapihvi leivitetty1877,97,621,20,2*****
Mallasleipä saaristolaisleipä, rukiinen2060,944,04,76,5*
Mandariini kuorittu420,38,30,51,9
Mandariini, keskiarvo, punnittu kuorineen330,26,60,41,5
Mangoldi150,31,51,41,4*****
Manna-aprikoosipuuro vatkattu880,119,81,41,8*
Mannamarjapuuro vatkattu, puolukka650,214,31,21,0*
Mannamarjapuuro vatkattu, sokeriton, puolukka320,26,51,00,6**
Mannapuuro maito711,310,93,50,4***
Mannapuuro tumma, maito691,410,53,50,6***
Mannapuuro tumma, vesi360,27,11,20,7**
Mannasuklaapuuro751,711,23,50,7***
Mannasuurimo3101,163,610,23,5**
Mannasuurimo tumma2991,859,410,25,5**
Mannavanukas1032,714,74,50,7***
Mannavelli maito581,38,03,20,2***
Mannavelli tumma, maito571,47,83,20,3***
Mansikka430,28,40,51,9
Mansikkahillo2240,253,90,60,9
Mansikkasurvos tuore, sokeroitu770,217,20,41,6
Manteli60254,06,624,17,2***
Marenki27454,062,35,10*
Margariini 38% keiju34338,00,90,60
Margariini 40 % keskiarvo36140,00,31,00
Margariini 60 benecol53160,0000
Margariini 60% becel laktoositon53160,0000
Margariini 60% vähälaktoosinen53360,00,50,40
Margariini 80 % laktoositon70980,000,30
Margariini 80% keskiarvo71080,00,20,30
Margariini keiju 80% vähäsuolainen, laktoositon71080,000,30
Margariini paistamiseen, eläin- ja kasvirasvaa71480,00,400
Margariini, rasvalevite 70-80% ka66675,00,30,80
Marja keskiarvo400,57,20,73,5*
Marja-/hedelmäjogurtti rasvaa 2 %962,115,12,90**
Marja-/hedelmäjogurtti rasvaa n, 3 %1022,915,13,50,1**
Marja-/hedelmäjogurtti rasvaton, fruktoosi/aspartaami, keskiarvo470,16,74,30,8****
Marja-/hedelmäjogurtti rasvaton, keskiarvo710,114,22,80,2***
Marja-/hedelmäjogurtti runsasrasvainen 7 %1347,014,02,80*
Marja-/hedelmäjogurtti sisältää kuitua, rasvaa 2 %1102,018,03,51,0**
Marja/hedelmärahka, rasvaa 0,2 g860,213,07,00,3****
Marjahillo keskiarvo1960,147,00,61,3
Marjahyytelö marjat, hyytelösokeri670,315,20,52,3
Marjahyytelö mehu, sokeri, liivate810,116,82,80**
Marjajogurttijuoma733,07,92,71,0**
Marjajuoma nektari, marjapitoisuus 50 %1240,128,80,61,8
Marjakeitto / -kiisseli510,112,00,20,9
Marjakeitto/-kiisseli vitaminoitu750,118,30,10,9
Marjakeitto/kiisseli fruktoosilla makeutettu270,15,90,21,0
Marjakeitto/kiisseli sokeriton270,15,90,20,9
Marjakermaviilipiirakka muropohja21611,623,43,82,0*
Marjamaito671,211,42,20,9**
Marjapaistos marjat, vehnäjauhot, sokeri2399,834,52,52,7
Marjapiirakka fruktoosilla makeutettu, pehmeä23410,629,35,01,7*
Marjapiirakka muro/pullapohja, keskiarvo25011,531,84,32,3*
Marjapiirakka muropohja, sokeriton28519,822,34,22,8*
Marjapiirakka murotaikinapohja22911,527,43,42,7*
Marjapiirakka pehmeä, peruspiirakka sekamarjoista24511,131,34,31,5*
Marjapiirakka pullapohja, kevytmaito2093,937,64,92,8*
Marjapiirakka pullapohja, kevytmaito, sokeriton1807,323,54,52,9**
Marjapiirakka täytetty, pohja + kansi37717,550,83,71,4
Marjapiirakka, kasvirasvakastike, pohja öljyyn27512,733,26,51,3*
Marjapirtelö maito, marjat, jäätelö562,26,12,70,5***
Marjarahka, kermainen17610,216,83,91,0*
Marjasorbetti marjat, valkuainen, sokeri470,29,11,71,4**
Marjasose keskiarvo, teollinen lastenruoka690,216,10,41,3
Marjatalkkuna1121,022,32,44,8*
Marjatäysmehu raakamehu, makeuttamaton340,46,10,63,0*
Marjavaahto marjat, kerma, muna14711,19,52,22,1*
Marmeladi marjoista1950,146,60,70,9
Marmeladimakeinen3060,175,00,11,8
Marsipaani mantelimassa45323,447,612,91,8**
Mauste/suolasilakka keskiarvo1014,6014,80*****
Mauste/suolasilli keskiarvo29011,018,011,90***
Maustekakku39420,746,15,81,1*
Maustekurkku sokerisuolattu160,13,00,71,8***
Meetvursti kestomakkara38534,0020,70***
Meetvursti vähärasvainen, ka27323,9015,10***
Mehujuoma keinotekoisesti makeutettu1002,00,20*
Mehujää ka82020,00,20
Mehujää-jäätelöpuikko ka933,212,53,30**
Meloni, verkko/cantaluponmeloni, punnittu kuorineen103,22,00,30,4**
Meloni, verkkomeloni/cantaluponmeloni kuorittu200,14,10,60,9**
Merilevä spirulina80,201,50*****
Metsälintu1224,5020,30*****
Metsälintu grillattu/paistettu24415,3026,90*****
Mieto viini 4-5 til% alkoholia6508,026,90*****
Mineraalisuola keskiarvo65000,30
Minestronekeitto470,85,44,31,0****
Mokka/suklaapirtelö632,86,03,30,4***
Mokkakakku kuorrutettu42620,853,36,22,8*
Moussaka munakoisovuoka965,27,74,41,3***
Mozzarella juusto26120,3018,60****
Mozzarella-salaatti kotijuustolla1098,23,64,91,0***
Muffinssi gluteeniton45330,139,16,82,9*
Muikku järvi1083,4019,10*****
Muikku järvi, savustettu753,1011,80*****
Muikku järvi, suolattu1214,0021,00*****
Muna-kinkkuvuoka1015,83,28,80****
Munakas ranskalainen, täytteetön18715,60,311,70****
Munakasrulla kinkkutäyte21917,97,57,20,9**
Munakasrulla lohitäyte27823,08,59,40,4**
Munakastike kevytmaito, rasva-jauhosuurus1258,17,75,20,2***
Munakoiso200,23,11,32,5****
Munakoiso täytetty, sieni, paprika, tomaatti381,34,12,32,6****
Munakoiso, paistettu18419,12,51,02,0
Munakoisonyytti juusto- ja tomaattitäyte825,23,84,91,8****
Munakokkeli kevytmaito17514,02,410,30****
Munamakaroni nuudeli3403,366,410,23,3**
Munariisipasteija voitaikina47434,136,16,31,6
Munatoti852,74,54,10***
Munavelli maito712,38,33,90***
Munavoi33533,90,38,50**
Munkki kevytmaito, kotitekoinen2989,845,36,71,9*
Munkki paistettu rypsiöljyssä31812,844,06,41,9*
Munuainen1266,70,915,60*****
Munuainen keitetty1819,61,322,30*****
Munuainen paistettu21513,26,218,20,3****
Munuaiskastike munuaiset, sipuli, kerma, suurustettu905,73,06,50,3****
Murokakku47526,854,14,20,8
Muropikkuleipä ei munaa59134,263,67,22,3
Muropikkuleipä sisältää kananmunaa60942,949,96,51,6
Mustaherukka480,47,81,15,8*
Mustaherukka-puolukkamehujuoma730,317,31,10*
Mustaherukkahöyrymehu laimennettu, sokeroitu2408,40,20
Mustaherukkahöyrymehu laimentamaton174042,00,80
Mustaherukkakeitto / -kiisseli52012,00,21,3
Mustajuuri510,410,51,37,3**
Mustajuurimuhennos995,012,01,57,7*
Mustapippuri2293,338,310,926,5***
Mustekala841,3017,90*****
Mustikka metsä-330,66,40,53,3*
Mustikkakeitto / -kiisseli500,111,80,10,8
Mustikkasurvos tuore, sokeroitu710,515,80,43,0
Mysli hedelmäinen3002,760,07,68,0**
Mysli keskiarvo3747,665,210,27,9**
Mysli makeuttamaton3584,768,59,37,0**
Mysli runsasrasvainen, keskiarvo, start/muromysli47026,748,78,95,7*
Mämmi1240,626,03,05,2*
Mäti ka,1327,5019,80*****
Mäti keskiarvo1387,91,520,80*****
Mätikastike, ranskankerma14210,91,611,00,1****
Mätikaviaari sampikalojen tumma mäti1325,4020,80*****
Mätitahna35830,012,510,30**
Naan leipä2566,641,66,92,2**
Nahkiainen30526,4017,50****
Nakki24720,55,210,90***
Nakki grillattu27422,85,812,10***
Nakki keitetty24720,55,210,90***
Nakki paistettu30827,15,511,40**
Nakki vähärasvainen, ka20013,06,015,00****
Nakki vähäsuolainen24720,55,210,90***
Nakkikastike1197,65,67,30,2****
Nakkisekavihannesvuoka1278,94,17,50,7****
Nakkistroganoff15412,55,05,30,3**
Naudan/vasikankyljys leivitetty24214,25,822,80,4*****
Naudanfilee1234,1021,20*****
Naudanfilee grillattu28418,90,328,40,2*****
Naudankylki19613,0020,00*****
Naudanlapa / etuselkä1366,0020,50*****
Naudanliha keitetty, suolaton1735,7030,30*****
Naudanliha keskiarvo1538,4019,30*****
Naudanliha keskirasvainen21812,0027,60*****
Naudanliha-kasvissose keskiarvo, teollinen lastenruoka812,910,03,30,8***
Naudanliha-pastakeitto papuja, paprikaa, purjoa, porkkanaa601,66,15,00,9****
Naudanlihakastike keskirasvainen nauta1086,12,910,40,3*****
Naudanlihaleike leivitetty22510,511,021,70,8*****
Naudanlihaleike leivitetty, paistettu voissa2209,911,021,70,8*****
Naudanlihaleike leivitetty, paistettu öljyssä23211,211,021,70,8*****
Naudanlihaperunalaatikko952,38,79,50,5*****
Naudanlihapihvi1593,7030,90*****
Naudanlihapihvi vähärasvainen2009,1029,40*****
Naudanlihapihvi vähärasvainen, paistettu voissa1788,6025,00*****
Naudanlihasäilyke26421,0019,30****
Naudanlihaviilokki lapa873,32,811,50,2*****
Naudanpaisti1112,6021,70*****
Naudanpaisti uunissa paistettu1593,7030,90*****
Naudanpaisti-kasviswokki833,93,18,71,1*****
Naudanpotka1426,3021,40*****
Naudanrinta1538,2019,90*****
Naudanruho keskirasvainen, 13 % rasvaa19513,0019,70*****
Nauris240,34,21,01,9***
Nauta-sikasäilyke32029,0015,61,9***
Neljänviljanhiutale3003,558,010,111,5**
Neljänviljanpuuro maito561,18,72,61,5***
Neljänviljanpuuro vesi370,47,11,21,7**
Neljänviljanvelli maito581,47,83,20,9***
Nokkonen170,71,35,94,1*****
Nokkoskeitto623,05,53,70,7****
Nokkosmuhennos kevytmaito1056,29,04,41,3***
Nokkosohukainen kevytmaito21412,419,96,91,8**
Nuppuvihannes kukkakaali, porkkana, parsakaali250,33,41,92,4****
Nuudeli, keitetty ilman suolaa1301,325,33,91,3**
Nuudelikeitto401,55,11,30,7**
Ohrahiutale3132,064,48,39,1**
Ohrahiutalepuuro maito761,412,03,41,2***
Ohrahiutalepuuro vesi400,38,21,11,2**
Ohrajauho3132,064,48,37,6**
Ohrajauhopuuro vesi450,39,31,21,1**
Ohrajauhovelli maito481,45,92,80,2****
Ohraleipä kevytmaito, hiivaleipä-, ohrajauho, kaurahiutale2482,645,99,54,8***
Ohraleipä vesi, hiivaleipä-, ohrajauho, kaurahiutale2292,043,88,24,8**
Ohramarjapuuro730,416,11,21,5*
Ohraperunarieska vehnäinen1950,840,35,82,9**
Ohraperunarieska vesi, ohrajauho1740,836,44,33,4**
Ohrasuurimo3082,063,28,37,6**
Ohrasuurimo keitinvedessä suolaa760,515,52,01,9**
Ohrasuurimopuuro maito821,612,93,71,1***
Ohrasuurimorieska piimä, ohrasuurimo, hiivaleipäjauho1201,619,55,71,8***
Ohrasuurimovelli maito611,58,23,30,4***
Ohratärkkelys3240,379,00,31,4
Ohukainen jauhelihatäyte, kevytmaito, sika-nauta18610,812,99,10,6***
Ohukainen kanamuhennostäyte, kevytmaito1699,712,08,20,5***
Ohukainen kasvistäyte, kevytmaito1556,717,66,01,3***
Ohukainen kevytmaito1818,119,87,00,8***
Ohukainen ternimaito26220,614,15,70,3*
Ohukainen veteen21410,224,66,01,2**
Oliivi keskiarvo punnittu kivineen, öljysäilötty, vihreä/musta888,81,41,13,5
Oliivi keskiarvo, kivetön, öljysäilötty, vihreä/musta11011,01,81,44,4
Oliiviöljy884100,0000
Olut a-olut, >4,5 til% alkoholia4703,40,50
Olut keskiolut, 2,8-4,5 til% alkoholia4204,10,40
Olut vahva 6,5 til% alkoholia6504,60,40
Omena kuivattu2371,951,50,911,6
Omena, keskiarvo, punnittu kuorineen291,96,60,11,5
Omena, kotimainen, keskiarvo, kuorineen321,97,10,22,0
Omena, kotimainen, kuorittu370,18,30,21,8
Omena, ulkomainen, keskiarvo, kuorineen350,18,20,21,5
Omena, ulkomainen, kuorittu410,19,40,21,8
Omenakaurahiutalepaistos1477,218,51,82,3
Omenakeitto / -kiisseli tuoreet omenat307,27,21,80,7****
Omenakeitto/kiisseli kuivatut omenat560,212,90,11,4
Omenapannukakku1012,814,44,01,2***
Omenapiirakka muropohja1919,025,02,51,5
Omenapiirakka piimätaikinapohja2759,143,73,91,4*
Omenapiirakka pullapohja, kevytmaito2234,340,15,32,0*
Omenarahkapiirakka muropohja1839,619,84,11,2*
Omenariisipuuro1120,226,60,60,9
Omenasose makeuttamaton710,117,00,31,5
Omenatäysmehu45010,70,20
Oregano, kuivattu22410,321,611,042,8***
Osteri punnittu kuorineen80,201,50*****
Osterikeitto, kuohukerma20619,22,23,00,2*
Osterivinokas80,32,62,02,4*****
Paahtoleipä vesi, vehnäjauho2383,943,46,72,4**
Paella broileria, äyriäisiä1092,412,49,10,7****
Paistettu ahven1627,84,818,10,3*****
Paistettu grillimakkara30728,03,211,50,3***
Paistettu hauki leivitetty1818,28,418,30,6*****
Paistettu kaali796,33,61,32,2*
Paistettu kala keskiarvo, leivitetty20512,16,517,60,5****
Paistettu kampela1377,76,516,90*****
Paistettu kananmuna22618,60,414,70****
Paistettu kananmunan keltuainen39336,00,218,30***
Paistettu kananmunan valkuainen1086,70,511,60*****
Paistettu lenkkimakkara28222,710,79,50,1**
Paistettu lohi leivitetty28119,38,418,70,6****
Paistettu makaroni1556,920,03,11,0*
Paistettu muikku18310,92,119,30,5*****
Paistettu pakastekala leivitetty1757,88,417,70,6*****
Paistettu pekoni51550,7016,40**
Paistettu riista keskiarvo21810,0032,00*****
Paistettu ryynimakkara33221,325,89,52,6**
Paistettu siankylki49345,4022,70***
Paistettu sianpaisti kassler, tirripaisti, sianlapa30121,7026,90****
Paistettu siika1899,48,517,60,6****
Paistettu silakka18812,43,515,60,9****
Paistettu sipuli998,34,91,31,7
Paistettu teemakkara32327,79,59,90,2**
Paistinkastike vehnäjauho-kermasuurus913,67,86,40,2****
Paistinrasva laardi85896,501,20
Paistoöljy palmu-, palmuydin- ja rypsiöljyseos884100,0000
Palapaisti1155,72,413,10,2*****
Palapaisti ei kermaa953,92,112,90,2*****
Palmuydinöljy884100,0000
Palmuöljy884100,0000
Palsternakka350,46,21,34,5***
Palsternakkamuhennos602,76,91,73,0**
Pannukahvijuoma600,200,30
Pannukakku kevytmaito1474,220,76,40,8***
Pannukakku ternimaito1304,715,56,30,6***
Pannukakku veteen962,114,74,40,7***
Pappilan hätävara kermaa, hilloa, pikkuleipää31122,724,72,40,9
Paprika keltainen260,25,10,92,0**
Paprika keskiarvo250,44,30,91,9**
Paprika punainen260,44,60,92,0**
Paprika täytetty riisi, jauheliha, sipuli1064,711,34,51,4***
Paprika vihreä170,32,50,91,9***
Paprikajauhe25013,018,314,837,4****
Papu ruskea/valkoinen2641,539,522,221,6****
Papu valkoinen, keitetty940,314,08,47,0****
Papukasviskastike702,18,93,73,0***
Papukeitto442,63,31,81,5***
Papumuhennos kuivatut pavut1844,025,311,410,9****
Papumuhennos tuoreet pavut642,47,72,72,1***
Papumureke/pyörykkä1170,422,65,35,6***
Papupata1303,315,69,28,5****
Parsa120,21,21,31,5*****
Parsa puhdistettu260,62,02,93,5*****
Parsa voisulaa402,22,02,93,4****
Parsakaali brokkoli300,32,04,62,5*****
Parsakaali keitinvedessä suolaa300,31,94,62,5*****
Parsakaali keitinvesi suolaton300,32,04,62,5*****
Parsakaalimuhennos813,57,44,61,6****
Parsakeitto705,82,61,50,4*
Pasha37428,623,85,40,8*
Pasta-mäti-katkarapusalaatti17712,96,09,80,9***
Pasta-vihanneskeitto, maidoton480,49,21,81,1***
Patakukko23314,87,817,31,9****
Patonki / ranskanleipä vesi, vehnäjauho2560,953,17,92,7**
Patonki täytetty, tomaatti, paprika, juusto, salaatti, sipuli1686,221,46,01,7**
Patonki, valkosipuli/yrttivoi31412,044,36,82,4*
Pehmytjäätelö, soft ice1508,514,14,40,4**
Pekoni rasvainen37637,0012,00**
Pekoni, filee, rasvaa 18 g22618,00,516,00****
Pekoni, filee, rasvaa 18 g, paistettu30224,00,721,30****
Pellavansiemen kokonainen/rouhe32320,07,029,030,6****
Persikka kuivattu2170,643,75,811,6**
Persikka/nektariini kuorittu, kivetön410,37,81,12,1**
Persikka/nektariini, keskiarvo, punnittu kivineen350,36,81,01,8**
Persikkasäilyke sokeriliemessä670,115,20,80,8
Persilja120,21,11,48,0*****
Peruna kuivattu3580,775,08,67,3*
Peruna kuorittu, keitinvedessä suolaa810,217,31,81,0*
Peruna kuorittu, keitinvesi suolaton830,217,61,81,0*
Peruna kuorittu, suurtaloustuote, suojakaasupakattu820,217,61,81,0*
Peruna uusi750,216,11,71,0*
Peruna vanha, kuorittu830,217,61,81,0*
Peruna, keitetty kuorineen, keitinvesi suolaton680,214,51,50,8*
Peruna, paistettu ka, rasvassa1435,520,62,21,2*
Peruna, paistettu voissa1395,020,62,21,2*
Peruna, punnittu kuorineen700,215,01,60,9*
Peruna, punnittu kuorineen, keitinvedessä suolaa580,112,31,30,7*
Peruna, uusi, keitinvedessä suolaa730,215,61,61,0*
Peruna, uusi, keitinvesi suolaton730,215,61,61,0*
Peruna-kasvispata602,87,41,11,5*
Peruna-kasvispata porkkanaa, lanttua, kukkakaalia841,813,72,62,4**
Peruna-pinaattisose842,113,81,90,9*
Peruna-sipulilaatikko kasvirasvakerma 15%1096,111,51,90,9*
Peruna-sipulilaatikko kevytmaito852,112,63,60,9***
Perunahiutale3490,676,46,46,5*
Perunajauho / -suurimo perunatärkkelys3220,679,06,41,4*
Perunakroketti, uppopaistettu1572,329,14,31,7**
Perunalaatikko, imelletty911,017,52,30,6**
Perunalastu52033,050,65,34,7
Perunalastu mineraalisuolattu52832,055,05,34,7
Perunalimppu/leipä vesi, ruisjauho2011,240,76,08,3**
Perunamoussaka sika-nauta1458,19,68,10,7***
Perunaohukainen kevytmaito19411,217,65,40,8**
Perunaohukainen kevytmaito, vähärasvainen1666,820,45,60,9**
Perunapihvi / -pyörykkä kevytmaito1969,423,44,01,1*
Perunapiirakka ruiskuori1413,922,23,72,9**
Perunaruusu, duchesse1315,118,12,51,0*
Perunasalaatti majoneesikastike16712,911,11,51,0
Perunasalaatti, perunaa ja sipulia, ei majoneesia770,216,31,81,1*
Perunasose maito912,414,62,00,8*
Perunasose vesi, perunasosejauheesta640,712,71,01,2*
Perunasosejauhe valmistamaton3714,373,55,76,7*
Perunasoselaatikko1101,918,93,61,0**
Perunasuurimopuuro maito661,111,42,20,1**
Perunasuurimovelli maito662,77,72,50,1***
Pihlajanmarja3206,30,76,0*
Piimäkakku hapankermasta43321,854,15,01,1
Piimäkakku piimästä35512,953,65,41,1*
Piimälimppu piimä, vehnä-, hiivaleipäjauho2651,552,79,22,9**
Piimäohukainen21011,119,87,10,8**
Piimäpannukakku1193,315,16,30,5***
Piirakan murotaikinapohja49930,749,96,01,4
Piirakan pullataikinapohja kevytmaito3118,650,07,82,1**
Pikkuleipä hanna-tädin kakut43825,444,58,12,5*
Pikkuleipä sokeriton41227,234,28,12,5*
Pikkuleipäkorppu kevytmaito51716,879,011,43,1*
Pilahviriisi lihaliemessä1443,225,12,80,7*
Pinaatti110,30,41,61,3*****
Pinaatti-munalaatikko744,52,65,60,3****
Pinaatti-riisilaatikko822,311,43,60,6***
Pinaattikeitto562,94,72,50,3***
Pinaattikohokas kevytmaito18314,27,46,60,5**
Pinaattimuhennos kevytmaito713,96,02,80,5***
Pinaattimunakas1149,20,37,80,5****
Pinaattiohukainen kevytmaito1476,515,96,01,0***
Pinaattiohukainen maidoton1246,013,24,11,0**
Pinaattispagetti940,719,33,91,0***
Pinaattispagetti pasta sisältää kananmunaa3252,566,413,43,3***
Piparkakku ruskea40016,955,46,21,6*
Pita täytetty, broileri, salaatti, tomaatti, feta1203,314,67,61,3****
Pitaleipä2110,843,66,62,3**
Popcorn47728,147,29,010,0*
Popcorn, ruokaöljy47728,147,29,010,0*
Porkkana280,25,30,62,5*
Porkkana keitetty suolaton270,25,10,62,4*
Porkkana keitinvedessä suolaa280,25,30,62,5*
Porkkana keitinvedessä suolaa ja öljyä432,05,10,62,5*
Porkkana kuivattu2311,645,85,520,7*
Porkkana paistettu836,35,50,72,7
Porkkana-ananassalaatti raaste350,28,70,62,1*
Porkkana-appelsiinisalaatti raaste290,25,60,62,2*
Porkkana-kurpitsasalaatti raaste460,210,00,72,2*
Porkkana-lanttusalaatti raaste270,35,00,82,2**
Porkkana-omenasalaatti raaste280,25,70,52,2*
Porkkana-perunasose keskiarvo, teollinen lastenruoka441,08,00,51,4
Porkkana-puolukkasalaatti raaste300,35,80,62,6*
Porkkana-raejuustosalaatti raaste581,13,58,21,3*****
Porkkanakakku makea kuorrutus34819,933,88,22,4*
Porkkanalaatikko1183,317,54,12,1**
Porkkanamuhennos452,15,40,81,5*
Porkkanaohukainen kevytmaito20611,718,76,31,1**
Porkkanapiirakka voitaikina26819,818,14,42,1*
Porkkanariisipiirakka voitaikina, kevytmaito24116,020,73,71,4*
Porkkanariisipiirakka, sekakuori2077,030,05,03,3*
Porkkanasosekeitto maito170,22,90,61,2**
Porkkanasosekeitto vesi221,12,50,31,2
Porkkanasurvos340,36,41,02,1**
Porkkanasämpylä kevytmaito, hiivaleipä-, sämpyläjauho2094,933,76,83,2**
Porkkanasämpylä vesi, hiivaleipä-, sämpyläjauho2465,041,48,24,2**
Poroleikkele kylmäsavustettu1274,5021,60*****
Poronkäristys1428,0017,50*****
Poronkäristys vähärasvainen1699,1021,80*****
Poronliha1274,5021,60*****
Poronliha keitetty1826,4030,80*****
Poronlihamureke19710,08,717,30,7****
Poronlihapyörykkä/pulla24716,38,316,40,7****
Poronmaksapihvi1699,27,613,80,6****
Poronpaisti1826,4030,80*****
Porsaanfilee ulko/sisäfilee, rasvaa 4,5 %1082,6021,00*****
Porsaanfilee uunissa1463,5028,40*****
Porsaankyljys grillattu32929,0017,90***
Porsaankyljys leivitetty33026,011,013,60,8***
Porsaankyljys silavaton grillattu24614,80,228,10,8*****
Porsaankyljys silavaton paistettu22612,2029,10,8*****
Porsaanleike leivitetty23811,711,821,30,9****
Porsaanliha-kasvissose keskiarvo, teollinen lastenruoka733,37,33,40,6***
Porsaanpaisti vähärasvainen1635,5028,00,6*****
Pulla keskirasvainen, kevytmaito, öljy2947,748,07,42,1**
Pulla keskirasvainen, rasvaton maito, öljy2907,348,17,42,1**
Pulla keskirasvainen, veteen, voi2817,745,96,52,0*
Pulla keskirasvainen, veteen, öljyyn2817,346,86,62,1*
Pulla keskirasvainen, kevytmaito, fruktoosilla makeutettu32110,347,88,72,3**
Pulla keskirasvainen, kevytmaito, rasvaa 150 g/5 dl3269,251,88,42,2**
Pulla keskirasvainen, kevytmaito, voi2938,147,17,32,0**
Pulla keskirasvainen, leipomo2827,446,17,32,0**
Pulla keskirasvainen, munaton, kevytmaito3278,553,98,02,4**
Pulla keskirasvainen, rasvaton maito, voi2907,747,27,32,0**
Pulla keskirasvainen, tilamaito, voi2998,847,17,32,0*
Pulla keskirasvainen, tilamaito, öljy3018,548,07,42,1**
Pulla keskirasvainen, veteen2807,645,96,52,0*
Pulla runsasrasvainen, kevytmaito, leipomo31211,644,86,91,9*
Pulla runsasrasvainen, kevytmaito, rasvaa 250g/5dl31111,444,66,92,2*
Pulla runsasrasvainen, kevytmaito, sokeriton32212,842,68,82,3**
Pulla vähärasvainen, kevytmaito, rasvaa 50 g/5 dl2994,654,68,82,3**
Puna-ahven1135,0016,80*****
Puna-ahven pakaste1145,2016,80*****
Punaherukka470,47,51,45,0**
Punaherukkakeitto/kiisseli520,411,90,31,1
Punajuuri340,16,91,02,5**
Punajuuri keitinvedessä suolaa330,16,81,02,5**
Punajuuri-omenasalaatti310,16,70,61,7*
Punajuuri-sieni-sipulisalaatti270,34,71,41,8***
Punajuurikastike ei lihaa, kevytmaito825,37,01,61,5*
Punajuurikeitto borssi, nakki523,52,72,30,9***
Punajuurikeitto ei lihaa311,83,20,60,6*
Punajuurikeitto naudan paisti290,51,84,10,9*****
Punajuurilaatikko riisi932,713,83,20,9**
Punajuuripihvi ei lihaa1386,515,64,03,0**
Punajuurisalaatti majoneesikastikkeella1229,18,81,31,2
Punakaali220,23,51,61,9****
Punakaali-ananassalaatti340,28,71,11,6**
Punakaali-omenasalaatti240,24,41,11,8***
Punakaali-puolukkasalaatti260,34,51,22,1***
Punakaalimuhennos, haudutettu punakaali955,510,01,41,8*
Punaviini70000,30
Puolikova juusto rasvaa 10-13g, minora/kadett/laihis23110,0035,00*****
Puolikova juusto rasvaa 15-18g, kevyt turunmaa/edam 17/adam/magre23015,0022,50*****
Puolikova juusto rasvaa 25-35g, lappi/polar/småland/billinge/rustholli36428,4027,90****
Puolukka340,56,80,42,6
Puolukkakeitto/kiisseli620,514,90,40,4
Puolukkamehu laimennettu140,53,40,40**
Puolukkamehu laimentamaton710,316,80,40
Puolukkasurvos sokeroimaton340,56,80,42,6
Puolukkasurvos sokeroitu1270,430,10,32,0
Purjo paistettu, haudutettu: kasvisliemi, siirappi705,04,41,82,1**
Purjoperunakeitto veteen391,26,00,80,6*
Purjosipuli190,22,41,82,1*****
Purukumi377092,700
Pussikeitto keskiarvo531,95,73,00,7***
Pyttipannu ei munaa16510,612,94,40,9**
Pähkinämureke/pyörykkä1487,417,22,72,5*
Pähkinävälipala makea, patukka/levy42427,435,19,68,1*
Päärynä kuorittu360,18,00,33,9
Päärynä, tavallinen, punnittu kuorineen320,17,00,33,4
Raejuusto rasvaa 2-5g882,01,615,80*****
Raejuusto rasvaa 2-5g, vähälaktoosinen902,02,115,80*****
Raejuusto rasvaton, vähälaktoosinen840,32,018,00*****
Raejuusto-herne-maissi-paprikasalaatti851,67,89,61,5*****
Raejuustomunavoi17513,60,812,70****
Rahkajälkiruoka1715,027,73,70,5*
Rahkapiirakka muropohja29215,230,77,61,1**
Rahkapiirakka pullapohja, kevytmaito2526,439,88,01,8**
Ranskalainen salaatinkastike43342,314,40,11,8
Ranskalainen salaatinkastike, kotitekoinen: öljy, mehu, sokeri ja suola43544,111,10,10,1
Ranskalainen salaatinkastike, ravintolakastike: öljy, keltuainen, sokeri, suola77582,99,11,30
Ranskanleipä kevytmaito, vehnäjauho2731,554,99,13,1**
Ranskanperuna uppopaistettu34619,338,64,00,9
Ranskanperuna uunissa kypsennetty2465,344,14,51,0*
Ranskanperunavalmiste2345,042,04,30,9*
Raparperi310,15,50,71,4*
Raparperi-kaurahiutalepaistos21612,323,02,82,4
Raparperikeitto/kiisseli8112,319,30,20,4
Raparperipiirakka muropohja25111,034,13,21,3
Raparperipiirakka piimätaikinapohja2908,548,43,81,3
Raparperipiirakka pullapohja, kevytmaito2405,342,35,01,8*
Raparpeririisipuuro950,121,80,90,7
Rapu690,51,214,60*****
Rapu, keitetty860,61,518,30*****
Rasvalevite kevyt becel 35 % vähäsuolainen, laktoositon31235,002,60
Rasvaseos 80 % keskiarvo71380,00,31,20
Rasvaseos 80 % voimakassuolainen, keskiarvo71380,00,31,20
Rasvaseos 80 % vähäsuolainen, keskiarvo71380,00,31,20
Rasvaseoslevite 75 %66975,00,31,10
Rasvaton luomumaito, ei lisätty d-vitamiinia340,14,93,10****
Rasvaton luomupiimä, ei lisätty d-vitamiinia300,13,62,90*****
Rasvaton maito340,14,93,10****
Rasvaton maito vähälaktoosinen340,14,93,10****
Rasvaton maito, keitetty350,15,13,20****
Rasvaton piimä300,13,62,90*****
Rasvaton piimä vähälaktoosinen290,13,73,10*****
Ravioli jauhelihatäyte2037,725,37,91,7***
Ravioli pinaattitäytteellä1976,127,08,31,5***
Retiisi150,12,01,41,6*****
Rieska kevytmaito, vehnä-, ruisjauho3016,051,99,15,4**
Riimiliha1638,62,219,10*****
Riisi keitinvedessä suolaa1220,327,22,20,8*
Riisi keitinvesi suolaton1220,327,22,20,8*
Riisi pitkäjyväinen, keitinvedessä suolaa1460,231,63,30,7*
Riisi pitkäjyväinen, lihaliemessä1430,231,03,30,7*
Riisi pitkäjyväinen, puuroutumaton3640,679,08,11,7*
Riisi puuroutuva3380,775,66,12,3*
Riisi tumma3412,372,07,04,0*
Riisi tumma, keitinvedessä suolaa1130,823,82,31,3*
Riisi-jauhelihalaatikko sika-nautajauheliha27018,515,010,00,6***
Riisihiutalevelli maito591,67,43,40,6****
Riisihiutalevelli vesi101,62,30,20,6*
Riisijauho / -hiutale3380,775,66,11,0*
Riisikeksi3096,258,83,87,8
Riisikermajälkiruokapohja22312,924,91,90,5
Riisimarjavanukas1444,822,12,70,3*
Riisimuro3880,889,74,00,4
Riisinuudeli3510,681,63,41,6
Riisinuudeli keitinvesi suolaton1340,231,21,30,6
Riisipuuro maito831,314,23,30,3***
Riisipuuro maito, täysjyväriisi811,313,63,31,0***
Riisipuuro vesi510,111,50,90,3*
Riisitärkkelys3580,886,00,41,4
Riisivanukas1554,823,14,20,7**
Riisivelli maito711,89,53,90,1***
Rommikola6709,73,90****
Rosolli, ei kastiketta ,ei silliä390,18,20,81,8*
Ruis-vehnäjauhoseos3071,562,79,58,7**
Ruishampurilainen1628,612,19,02,6***
Ruishiivaleipä vesi, ruis-, hiivaleipäjauho1921,537,36,86,3**
Ruishiutale2692,552,08,813,9**
Ruishiutalepuuro maito701,510,43,51,8***
Ruishiutalepuuro vesi310,36,11,01,6**
Ruishiutalevelli maito561,47,53,10,9***
Ruisjauho kokojyväjauho2771,955,48,813,9**
Ruisleipä kova reikäleipä2521,647,211,412,0***
Ruisleipä perinteinen, vesi, ruisjauho1801,235,75,911,0**
Ruisleipä ruista 51%1971,239,66,37,2**
Ruisleipä vesi, ruis-, hiivaleipäjauho1801,335,56,08,5**
Ruislese2054,326,015,039,0****
Ruismakaroni3472,567,013,06,0***
Ruismakaroni keitinvedessä suolaa1371,026,55,12,4***
Ruismallas3362,367,010,615,0**
Ruismarjapiirakka marjasurvos, ruiskuori1721,935,42,04,5
Ruismarjapuuro580,312,21,32,3*
Ruismarjapuuro sokeriton450,49,01,32,4**
Ruisnäkkileipä2981,957,811,415,6***
Ruisperunapuuro vesi500,210,51,31,4**
Ruispuuro maito831,513,13,92,3***
Ruispuuro vesi340,26,71,11,7**
Ruisriisi keitinvedessä suolaa1220,326,13,02,1**
Ruisriisi, riisi ja ruisrouhe3401,072,58,35,8*
Ruisrouhe2682,153,08,818,1**
Ruisrouheleipä perunainen, ruispalat2061,541,06,49,9**
Ruissihtijauho3231,566,310,09,4**
Ruissihtileipä vesi, ruissihti-, hiivaleipäjauho2061,241,17,05,5**
Ruisvehnäperunakuori täytteetön51029,353,97,35,7*
Ruisvehnäperunataikina43625,046,16,24,9*
Ruisvelli mehu950,321,80,80,6
Ruisvelli vesi180,13,60,60,9**
Runebergin torttu47624,856,46,82,0*
Ruoanvalmistusjogurtti, rasvaa 6-8 g958,02,53,10**
Ruoanvalmistuskerma 19% rasvaa, kahvikerma20519,04,02,40
Ruohosipuli270,63,81,41,1***
Ruokasuola jodioitu27000,60*
Ruokaöljy keskiarvo88399,9000
Ruokaöljy teollisuuskäyttöön884100,0000
Rusina2740,560,12,89,7
Rusinakeitto1030,123,60,72,3
Ruskea maustekastike hp-kastike1040,125,20,10,3
Ruskeakastike rasva-jauhosuurus887,35,10,80,3
Ruskeakastike voihin, rasva-jauhosuurus604,44,40,70,2
Ruskeakastike öljyyn, rasva-jauhosuurus574,14,50,70,2
Ruusukaali200,52,01,42,5****
Ruusukaali keitinvedessä suolaa190,51,91,42,5****
Ruusukaali keitinvesi suolaton200,52,01,42,5****
Ruusukaalikeitto352,81,51,00,8**
Ruusunmarja940,516,03,66,1***
Ruusunmarjajuoma pro viva, sis, kauraa ja lactobacillus plantarum-bakteereja510,211,80,41,0
Ruusunmarjakeitto/kiisseli830,220,30,40,9
Ruusunmarjasose sokeroimaton55013,00,66,0
Rypsi-auringonkukkaöljy884100,0000
Rypsiöljy884100,0000
Rypsiöljy kylmäpuristettu884100,0000
Rypälesokeri4060100,000
Ryynimakkara27616,024,38,92,4**
Röstiperuna1576,721,12,41,4*
Sacherkakku/leivos42826,538,69,01,7*
Saksanpähkinä63964,03,314,715,9*
Salaatinkastike ranskalainen67174,90,300
Salaatinkastike rasvaton711,214,00,80
Salaatinkastike sinappinen, öljy, mehu, etikka30831,05,50,70,3
Salaattipöydän antimet ilman kastiketta391,25,81,02,0**
Salaattipöydän antimet tavanomainen, ka, salaatinkastike583,06,51,02,0*
Salamipizza24413,917,911,81,3***
Salmiakki2580,263,00,120,0
Sardiini keskiarvo, öljyssä ja tomaattikastikkeessa19112,20,320,00*****
Saunapalvikinkku1206,0016,40*****
Savukala-lehtisalaatti-munasalaatti1035,60,412,80,3*****
Savukala-raejuusto-hernesalaatti1003,32,514,80,6*****
Savukala-ruohosipuli-peruna-punajuurisalaatti722,25,57,31,0*****
Savukalasalaatti peruna-omena-purjo791,79,26,40,9****
Savusilavakastike saunapalvikinkku, kevytmaito1409,26,57,70,2***
Screwdriewer tuoremehuvodka669,28,80,30
Seesaminsiemen56348,26,926,912,3***
Seiti pakaste780,7017,60*****
Sekahedelmä1990,842,03,59,8*
Sekahedelmäkeitto/kiisseli550,112,50,51,4
Sekahedelmäkeitto/kiisseli sokeriton390,18,60,51,4
Sekahiivaleipä vesi, graham-, ruis-, vehnäjauho1931,138,76,45,8**
Sekahiivaleipä vesi, ruis-, vehnä-, graham-, ohrajauho1931,138,86,25,6**
Sekamehu laimennettu, sokeroitu57013,96,20*****
Sekamehu vähäkalorinen laimennettu1704,06,20*****
Sekamehu vähäkalorinen laimentamaton83020,00,10
Sekavihannes keitinvedessä suolaa230,22,92,32,2*****
Sekavihannes keitinvesi suolaton240,22,92,32,2*****
Sekavihannes porkkana, kukkakaali, herne, papu240,22,92,32,2*****
Sekavihannesmuhennos kevytmaito764,06,83,11,4***
Sellerimuhennos561,87,62,21,8***
Sian selkäsilava86597,001,90
Siankinkku rasvaton1725,9029,70*****
Siankinkku rasvoineen31523,3026,90****
Siankinkku silavoineen22116,3018,80****
Siankyljys, rasvaa 8,6 %1598,6020,50*****
Siankyljys/selkä paksu rasvakerros23020,3012,50***
Siankylki32129,5014,80***
Sianlapa21115,2018,80****
Sianliha31223,3026,10****
Sianliha keitetty, suolaton2059,8029,00*****
Sianliha keskiarvo21816,3018,30****
Sianliha-perunalaatikko1256,19,87,60,5****
Sianlihakastike17815,42,38,00,2***
Sianlihakastike vähärasvainen1217,92,310,10,2****
Sianmaksa1343,72,522,50*****
Sianpaisti vähärasvainen1214,1020,80*****
Sianpotka16710,2018,80*****
Sianpotka/sorkka haudutettu23814,6026,90*****
Sianruho keskirasvainen25621,0017,20****
Sieni rouskut200,52,31,62,9****
Sieni tatti, hapero230,52,71,81,9****
Sieni, paistettu927,83,32,32,3**
Sieni-juurespata perunaa, juureksia611,510,01,51,9**
Sieni-kaalikääryle1167,010,72,13,3*
Sieni-kasvismuhennos, kasvirasvakerma1039,23,82,01,7*
Sieni-lihapulla naudanpaisti1719,78,012,51,3****
Sieni-lihapulla sika-nauta24419,09,19,11,2***
Sieni-makaronilaatikko1196,210,15,81,2***
Sieni-ohrakeitto705,44,11,31,7*
Sieni-ohrasuurimolaatikko vesiliemi593,25,71,91,5**
Sieni-perunalaatikko munamaito833,69,53,01,5**
Sieni-sipulihakkelus210,42,81,52,7****
Sienikastike veteen, rasvasuurus533,73,71,21,7*
Sienikastike/muhennos kevytmaito, kerma13710,86,42,71,4*
Sienikeitto966,64,74,10,7***
Sieniohukainen kevytmaito19612,215,85,71,4**
Sienipannukakku1273,816,96,01,1***
Sienipihvi/pyörykkä ei lihaa18313,99,94,31,8*
Sienipiirakka voitaikina15710,811,03,82,5*
Sienirisotto perusrisotto + ruskistetut sienet1033,714,72,31,9*
Sienisalaatti kerma10710,12,81,62,0*
Siideri, makea, 4,7 til% alkoholia5505,500
Siika1003,4017,20*****
Siika savustettu1183,8020,90*****
Siirappi301074,10,10
Siitakesieni280,34,51,83,3****
Silakka1297,1016,20*****
Silakka , savustettu, itämeri1296,0018,80*****
Silakka , suolattu, itämeri1287,7014,80*****
Silakka tilli-/sinappikastikkeessa16914,0011,10****
Silakka, tuore, itämeri1176,5014,80*****
Silakkafilee1448,9016,00*****
Silakkahyytelö582,90,37,80,1*****
Silakkalaatikko1195,98,67,50,5****
Silakkalaatikko ei pekonia973,49,27,10,5****
Silakkalaatikko maidoton802,68,15,80,5****
Silakkapihvi18812,43,515,60,9****
Silavapannukakku21914,314,28,40,6***
Silli tynnyriin suolattu22219,0013,20****
Silli valkosipuli-/sinappikastikkeessa23522,516,09,00***
Sima51012,500
Sinappi1286,014,14,41,7**
Sinihomejuusto rasvaa 27-30 g, aura/danazole keskiarvo rasvaa 50 % kuivapainosta33829,0020,20****
Sinihomejuustokastike rasva-jauhosuurus19916,15,67,60,1***
Sinimailasen itu240,70,34,03,0*****
Sinipallas19013,6017,30****
Sinisimpukka vedessä892,01,915,60*****
Sipuli270,24,81,31,7***
Sipuli kuivattu2051,635,110,535,0***
Sipuli paistettu, haudutettu: kasvisliemi, siirappi785,06,81,31,7*
Sipuli täytetty riisi, jauheliha1185,312,35,11,2***
Sipulikeitto juustokuorrutettu341,82,51,70,7***
Sipulimuhennos kevytmaito875,07,72,70,9**
Sipulipiirakka muropohja24017,514,26,41,2**
Siskonmakkara26923,54,110,91,2***
Siskonmakkarakeitto785,15,02,90,7***
Sitruuna kuorittu361,12,20,62,8*
Sitruuna, keskiarvo, punnittu kuorineen230,71,40,41,8*
Sitruunakastike kermainen19919,33,22,40,4
Sitruunamehu laimennettu1401,60,20*
Sitruunamehu laimentamaton2101,60,30,1*
Sitruunateejuomajauhe valmistamaton, makeutettu pikatee390095,20,40
Sitruunavaahto kerma, muna, sitruuna, sokeri, liivate27523,710,85,00,2*
Smetana n, 40% rasvaa39042,02,22,10
Smetanalohi26723,91,112,00,3***
Smetanassa haudutettu porsaankyljys46444,55,711,50,3**
Soija-kasvislasagne1315,714,05,51,5***
Soija-kasvisrisotto900,617,23,51,6***
Soijajauho rasvainen30323,523,534,511,9*****
Soijajauho vähärasvainen3637,228,445,314,4*****
Soijajuoma soijamaito, makeutettu462,04,03,01,3****
Soijakastike602,09,55,20****
Soijalevite 30% beneviva29730,04,82,91,2
Soijapapu36617,715,835,915,7*****
Soijapapu keitinvesi suolaton1658,07,116,17,1*****
Soijapihvi1699,912,17,84,2***
Soijaproteiini konsentraatti, 58 % proteiinia3450,525,758,15,5*****
Soijarouhe, keitetty1390,917,614,73,9*****
Soijarouhe, vaalea3652,346,338,510,2*****
Soijarouhe-tomaattikastike670,89,84,92,3****
Soijaöljy88399,9000
Sokeri406099,900
Sokeri-kanelikorppu kevytmaito54121,377,59,42,8*
Sokerikakku3146,255,38,50,9**
Sokeririnkeli kevytmaito35414,347,98,21,9*
Sorbitoli2390000
Spagetin jauhelihakastike naudanpaisti943,33,312,60,3*****
Spagetin jauhelihakastike sika-nauta15511,23,310,40,3****
Spagetti keitinvedessä öljyä970,819,33,01,0**
Spagetti nauhamakaroni3211,166,410,23,4**
Spagetti nauhamakaroni, keitinvedessä suolaa930,319,33,01,0**
Suklaa keskiarvo51728,953,910,12,2*
Suklaa tumma54931,057,63,95,3
Suklaa, sokeriton, makeutettu sorbitolilla46337,01,72,33,5
Suklaa/tiikerikakku42520,154,26,61,6*
Suklaakastike2450,858,10,60,9
Suklaakeksi keskiarvo48126,055,06,71,9*
Suklaakeksi, cookie47321,163,27,22,3*
Suklaakiisseli sokeriton722,29,23,60,7***
Suklaakiisseli, kevytmaito932,114,93,30,8**
Suklaakonvehti42313,469,65,20
Suklaakääretorttu kreemitäyte, unelmatorttu36817,247,85,30,8*
Suklaapatukka suklainen, keskiarvo51628,056,010,12,7*
Suklaapatukka täytesuklaa, keskiarvo50726,060,08,01,2*
Suklaapatukka vähärasvainen38313,069,15,52,2*
Suklaatäytekakku kerma-hillotäyte31415,240,24,10,6
Suklaavaahto30126,411,15,41,1*
Suklaavanukas kermainen22514,917,65,30,7*
Sulatejuusto rasvaa 20-24g keskirasvainen29824,02,518,60****
Sulatejuusto rasvaa 27-35 g, runsasrasvainen33131,02,012,00**
Sulatejuusto rasvaa 9-12g, vähärasvainen17911,03,117,00*****
Sultsina ruisvehnäkuori1281,323,64,92,7***
Suodatinkahvijuoma1281,300,30
Suola jodioimaton vuorisuola00000
Suolakeksi keskiarvo3308,754,57,84,1*
Suolaliha naudan1062,8019,90*****
Suolapähkinä58249,810,024,87,5***
Suomuurain lakka, hilla420,57,81,46,3**
Sydän naudan993,6016,50*****
Sämpylä, kevytmaito, sämpyläjauho2194,836,56,83,2**
Sämpylä, kevytmaito, voi, sämpyläjauho2404,541,28,23,7**
Sämpylä, rasvaton maito, öljy, sämpyläjauho2373,941,58,23,8**
Sämpylä, tilamaito, voi, sämpyläjauho2485,441,28,23,7**
Sämpylä, vesi, sämpyläjauho2094,535,66,23,2**
Sämpylä, vesi, voi, sämpyläjauho2264,039,67,23,7**
Sämpylä, vesi, öljy, sämpyläjauho2263,939,97,23,8**
Sämpyläjauho; vehnäjauho, ruisjauho, vehnärouhe3042,259,410,65,5**
Särki1175,3017,30*****
Taateli, keskiarvo, punnittu kivineen1730,736,53,08,5*
Taatelikakku28114,333,34,23,9*
Taimen1103,8018,70*****
Tali raaka naudanrasva88099,001,20
Talkkunajauho2943,057,78,39,9**
Talkkunapiimä piimää ja talkkunaa530,96,73,70,6****
Talkkunapuuro vesi590,611,51,72,0**
Talonpoikaismunakas muna, peruna, lenkkimakkara, sipuli16311,37,08,60,5***
Talousmargariini 80 % keskiarvo, leivontaan ja ruoanlaittoon71980,90,30,40
Talouspiimä 0,8% rasvaa380,83,63,40****
Tartarkastike majoneesipohjainen52256,53,02,30,5
Tartarpihvi1135,41,614,40,5*****
Tattari keitinvedessä suolaa1250,824,24,82,3***
Tattari keitinvesi suolaton1250,824,24,82,3***
Tattarileipä vesi, tattarijauho2144,535,67,23,5**
Tattaripuuro maito931,614,54,61,0***
Tattaripuuro vesi600,411,52,31,1***
Tattarisuurimo / -jauho3122,060,511,95,8***
Tattarivelli maito611,58,03,50,3****
Tee61003,50****
Teekeksi4038,073,68,14,3*
Teeleipä kevytmaito, vehnäjauho31810,846,58,22,5**
Ternimaito653,44,04,60****
Tilamaito 4,4% rasvaa, raakamaito, ei lisätty d-vitamiinia714,44,83,00***
Tilli, tuore260,81,03,72,1*****
Tillikastike sis, valkoviiniä1064,28,21,50,7*
Tilliliha piparjuuriliha, naudan etuselkä1184,24,415,50,1*****
Timjami2127,426,99,137,0***
Tippaleipä kevytmaito40127,229,69,71,3*
Tiramisu31317,829,84,80,6*
Toffee41812,374,31,90
Tofu soijavalmiste, soijapapujuusto784,22,47,82,5*****
Tofujogurtti, soijajogurtti, hapatettu soijavalmiste840,316,04,00,2***
Tofujäädyke soijapohjainen, maidoton, gluteeniton, kolesteroliton21311,026,02,50
Tom collins ginidrinkki4803,22,50***
Tomaatti210,33,80,61,4**
Tomaatti sienitäyte, gratinoitu886,75,41,31,8*
Tomaatti-papu-sipulisalaatti250,24,11,31,9***
Tomaatti-sipulisalaatti240,34,20,81,5**
Tomaattikeitto372,23,60,60,7*
Tomaattiketsuppi880,419,21,31,2*
Tomaattimehu210,33,80,61,4**
Tomaattimurska270,25,30,61,4*
Tomaattisilakka1227,61,511,51,4*****
Tomaattisose tomaattipyree740,212,94,51,0****
Tonnikala1769,0023,70*****
Tonnikala keskiarvo1345,3022,40*****
Tonnikala vedessä961,5022,40*****
Tonnikala öljyssä1539,0018,20*****
Tonnikala-kasvissalaatti521,54,15,61,1*****
Tonnikala-perunasalaatti863,56,37,01,1****
Tonnikala-riisisalaatti1024,98,55,81,1****
Tonnikalakastike1408,17,19,51,3****
Tonnikalakastike sisältää kermaa1318,53,69,90,9****
Tonnikalapizza2289,122,214,41,3****
Torttupohja sokeriton50938,234,47,61,7*
Toscakakku42725,041,29,52,1*
Tsatsiki kreikkalainen jogurttikastike392,42,21,80,4***
Tumma täysjyväleipä vähäsuolainen2311,646,57,111,5**
Tuorejuusto rasvaa 13 g, kevyt hovi15213,01,07,52,6***
Tuorejuusto rasvaa 30g, hapatettu kermavalmiste, cremebonjour/cantadou29230,01,23,50,5
Tuorejuusto rasvaa 30g, vähälaktoosinen hovi29931,00,73,50,5
Tuorejuusto rasvaa 36-44g, runsasrasvainen, kasakka/musta-pekka39540,80,58,00*
Tuorejuusto rasvaa 6-11 g15011,04,58,00,1***
Tuorejuusto-kasvirasvavalmiste rasvaa 24-30g28926,03,011,00***
Tuoremehucampari katkerodrinkki8626,010,50,30
Turska760,7017,30*****
Tuulihattu ei täytettä30922,818,57,80,9**
Tyrnimarja795,06,30,76,0
Tärkkelyssiirappi317078,000
Täysjyväriisi3210,771,36,17,4*
Täysjyväriisi keitinvesi suolaton1280,328,52,43,0*
Täysjyväriisijauho3610,771,36,17,4*
Täysjyvävehnähiutale3442,069,710,616,0**
Täysmaito 3,5% rasvaa633,54,83,00***
Täysmaito, keitetty663,65,03,10***
Täysmehu keskiarvo, viiden hedelmän mehu480,310,50,30
Täysmehu yleinen430,310,20,20,5
Täytekakku kasvirasvakerma2016,830,24,50,7*
Täytekeksi keskiarvo46223,057,36,41,5
Täytekeksi sokeriton/keinotekoisesti makeutettu, keskiarvo40325,425,76,41,8*
Urheilujuoma2406,000,5
Uunibanaani1723,533,60,91,6
Uunihauki täytetty luumu, riisi, muna1704,415,416,51,2*****
Uunijuusto ternimaidosta663,44,44,40****
Uunikala ruoanvalmistuskerma 15%1629,91,216,30,1*****
Uunikala seiti, valkokastike, juusto, kevytmaito1155,24,112,80,2*****
Uunikala tuore kala, voi, korppujauho1718,92,220,50,2*****
Uunimakkara, sisältää lenkkimakkaraa ja juustoa29022,18,814,40,1***
Uuniomena4822,111,40,11,3
Uuniperuna ilman täytettä kuorineen, ei rasvaa, ei suolaa760,216,31,70,9*
Uuniperuna kalatäytteellä savusilakka, ranskankerma983,013,14,20,8***
Uuniperuna savukinkkutäyte, tuorejuustoa, sieniä1013,513,13,50,9**
Uunisilakka silakkafilee, kahvikerma, korppujauho19913,82,116,30,9****
Vaalea hiivaleipä vesi, hiivaleipä-, vehnäjauho1981,338,77,13,0**
Vaalea kastike lihaliemeen, jauhosuurus1096,87,44,70,2***
Vaalea peruskakku muffini45125,549,06,61,2*
Vaalea rouheleipä vesi, vehnäjauho, ruis-, vehnärouhe, kaurahiutale2060,942,16,63,1**
Vaalea sekahiivaleipä vesi, vehnä-, grahamjauho, vehnärouhe2001,040,26,74,2**
Vaalea sekavehnäleipä vesi, vehnä-, ruisjauho, vehnärouhe2040,842,06,52,9**
Vadelma340,84,11,03,7**
Vadelmasorbetti800,417,80,41,6
Vadelmasurvos tuore, sokeroitu710,713,70,93,3
Valkohome/valkosinihomejuusto rasvaa 40g, vit castello/blå castello/saga46544,8017,00**
Valkohomejuusto rasvaa 26-30g, camembert/brie35227,2027,40****
Valkoinen papu tomaattikastikkeessa1171,211,55,15,0***
Valkokaali keitetty/paistettu816,53,61,32,2*
Valkokaali keräkaali240,23,41,22,1***
Valkopippuri2332,142,410,426,2***
Valkosipuli1040,616,37,92,1****
Valkosipulietana48549,13,88,60,4*
Valkosipuliperuna1266,314,72,40,8*
Valkoviini kuiva6700,60,30
Valkoviini makea9806,00,30
Vaniljakastike/kiisseli792,410,14,00***
Vaniljavanukas kermavanukas22214,717,84,90*
Vanilliinikastike vispautuva18012,016,02,20
Vanukas maitovanukas943,99,94,70***
Vasikanpaisti1071,7022,70*****
Vasikanpaisti uunissa paistettu1532,4032,40*****
Vasikanpotka haudutettu28118,8028,00*****
Vehnähiutale3012,258,710,612,9**
Vehnähiutalepuuro maito741,511,33,71,7***
Vehnähiutalevelli maito591,48,03,20,9***
Vehnähiutalevelli vesi390,37,51,41,7**
Vehnäjauho leipomoteollisuus, vastajauhettu3441,470,011,53,7**
Vehnäjauho puolikarkea3361,270,010,23,5**
Vehnäjauho, durum3312,563,013,012,6***
Vehnäjauhopuuro kevytmaito1174,415,53,60,4**
Vehnäjauhovelli maito672,58,12,80,4***
Vehnäkorppu kevytmaito45714,969,010,73,2*
Vehnälese1564,515,413,337,5****
Vehnämuroke weetabix3572,272,610,610,4**
Vehnänalkio33410,031,029,414,0****
Vehnänäkkileipä3568,161,88,19,2*
Vehnärouhe keitinvedessä suolaa1110,921,24,24,0***
Vehnärouhe kokojyvästä2772,252,910,69,9***
Vehnäsämpylä kevytmaito2394,741,66,82,2**
Vehnäsämpylä vesi2846,249,07,32,5**
Vehnätortilla burrito, wrap, kasvistäyte1365,415,95,82,7***
Vehnätortilla, wrap jauhelihatäytteellä1727,219,47,21,6***
Vehnätortilla, wrap tonnikalatäytteellä20411,812,311,61,1****
Venäläinen kalakeitto seljanka500,62,98,00,4*****
Veri520,40,111,80*****
Verileipä veri, kalja, ruisjauho2216,631,68,67,2***
Verimakkara mustamakkara26019,09,613,02,8***
Veriohukainen paistettu16810,411,57,11,4***
Verivanukas1788,817,17,53,8***
Vesi keskiarvo, vesijohtovesi00000
Vesimeloni kuorittu350,17,10,91,1**
Vesimeloni, punnittu kuorineen190,13,90,50,6**
Vesirinkeli3551,373,710,93,8**
Vihanneshöystö/kasvispata/-lisäke ratatouille422,34,11,11,9**
Vihanneskeitto veteen262,35,30,80,6**
Vihanneskrassi211,40,71,43,3****
Vihannesmunavuoka744,42,95,70,9****
Vihersekasalaatti jäävuorisalaatti, tomaatti, kurkku, ranskalainen kastike564,43,30,71,0
Vihreä papu/härkäpapu270,24,21,92,4****
Viikuna, punnittu kivineen1930,840,73,49,5*
Viili kokomaidosta, 3,5% rasvaa663,93,53,00***
Viina kirkas, vodka2200000
Viini alkoholiton2004,50,10
Viini keskiarvo, 5-13 til% alkoholia6600,50,30
Viinietikka3501,000
Viiniglögi7808,30,20
Viininlehti, säilötty suolaliemeen1500,23,64,5*****
Viininlehtikääryle, riisitäyte29821,222,43,92,7
Viinirypäle, keskiarvo, kivetön, vihreä/tumma720,415,50,81,1
Viinirypäle, keskiarvo, punnittu kivineen, vihreä/tumma680,414,70,71,0
Viiriäisen muna1359,20,412,90*****
Viljamysli38213,352,412,78,2**
Vohveli kevytmaito33120,728,08,21,3**
Vohvelikeksi maustettu44115,270,25,32,0
Vohvelikeksi suklaakuorrutteella46018,666,16,52,0*
Voi72581,30,41,20
Voi suolaton72581,30,41,20
Voi voimakassuolainen72581,30,41,20
Voileipäkeksi mineraalisuolainen39814,558,18,22,8*
Voileipäkeksi vesikeksi, keskiarvo3489,257,48,14,3*
Voileipäpikkelssi49553,24,21,80,4
Voisarvi croissant35918,739,78,02,2*
Voitaikina keskiarvo, täytteetön50239,033,45,31,7
Voiöljy 100 % maitorasvaa87899,000,60
Väkevä viini makea, katkero, sherry, vermutti, madeira, hedelmäviini158011,50,20
Väkiviinaetikka400,600
Välipalapatukka kuituinen38618,048,76,54,6*
Wienerleipä kevytmaito, runsasrasvainen, rasvaa 500 g/5 dl35020,035,96,61,9*
Wok-kasvikset, paprika, sipuli, maissi, vihreä papu, valkoinen/ruskea papu620,710,63,13,4***
Wok-kasvikset, porkkana, herkkusieni, sipuli, paprika, herne340,35,42,02,2****
Wok-kasvikset, vihreä papu, porkkana, paprika, maissi, palsternakka510,79,21,53,0**
Ykkösmaito 1% rasvaa431,04,83,40****
Ykkösviili 1 % rasvaa361,03,63,10****
Ykkösviili maustettu hillolla 1 % rasvaa, vähälaktoosinen510,88,12,60,3***
Yrttikastike pestokastike48249,72,18,24,4*
Yrttilevite tuorejuusto, marg,, valkosipuli37740,61,92,40,4
Yrttitee juoma37700,200
Äidinmaidonkorvike keskiarvo jauhe52828,057,012,00*
Äidinmaidonkorvike keskiarvo käyttövalmis673,57,41,40*
Äidinmaito724,56,51,50*
Äyriäis-herkkusienisalaatti420,72,06,70,8*****
Äyriäispizza hiivataikinapohja2189,320,313,11,3****

Tietoa kaloritaulukosta

Oheiseissa taulukossa on ilmoitettu yleisimpien ruoka-aineiden ja elintarvikkeiden ravintosisällöt 100 g:ssa. Taulukosta näet myös kuinka paljon rasvaa, hiilihydraattia, proteiinia sekä kuitua ruoka-aine sisältää. Lisäksi taulukkoon laskettu proteiinipitoisuus suhteessa energiaan.

Tarkemmat ja kattavat tiedot elintarvikkeiden aineosista löydät esimerkiksi Kilokalori.netin ruokatietokannasta.

Haluatko laskea useiden eri ruokien sisältämät kalorit ja ravintosisällön? Kokeile Kilokalori.netin kalorilaskuria tai ruokapäiväkirjaa.

Lähteet
  1. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, Ravitsemusyksikkö.Fineli, Elintarvikkeiden koostumustietokanta, Versio 14, Helsinki 2011

Sinua saattaisi kiinnostaa myös